Każdy inwestor doskonale wie, że przed podjęciem jakichkolwiek decyzji związanych z zakupem instrumentów finansowych należy w bardzo dokładny i obiektywny sposób podejść do wyważenia wszystkich zalet i ryzyk wynikających z wyborem tego konkretnego produktu. Dzisiaj przedstawiamy wszystkie zalety funduszy pasywnych, zwanych też ETF.
Łatwe zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego
Exchange-traded funds to jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów na zróżnicowanie portfela inwestycyjnego w celu zabezpieczenia środków przed niespodziewanymi ruchami cenowymi, wynikającymi z niespokojnych czasów. ETF, ze względu na swoją specyfikę i różnorodność dostępnych wariantów umożliwia prostą dywersyfikację, zarówno w stronę zabezpieczenia środków, jak i wykorzystania potencjału hossy.
Tylko od nas zależy, jaki ETF wybierzemy spośród tysięcy dostępnych produktów. Odwiedź witrynę by, poznać pełną ofertę ETF i przekonać się, jak wiele rodzajów funduszy możemy włączyć do naszego portfela.
Niskie koszty transakcyjne
ETF to zdaniem wielu ekspertów jeden z najbardziej konkurencyjnych pod względem cenowym produktów inwestycyjnych na rynku. Zawdzięczamy to specyficznej mechanice działania funduszy pasywnych, których głównym celem jest naśladowanie ruchów innego instrumentu. Bez względu na to, czy mowa tu o indeksach giełdowych, surowcach, kryptowalutach czy akcjach, podmiot emitujący i zarządzający funduszem w praktyce nie musi poświęcać zasobów na aktywne poszukiwanie nowych celów alokacji. Cele te wynikają wprost z opisu ETF, a niskie koszty z tym związane stanowią źródło tak niskich kosztów transakcyjnych.
Bezpieczeństwo transakcji
Przede wszystkim pamiętajmy, że żadna inwestycja w fundusze ETF nie jest całkowicie bezpieczna. Zawsze istnieje ryzyko inwestycyjne, które może doprowadzić do znacznego zmniejszenia naszych oszczędności w wyniku niesprzyjających zdarzeń gospodarczych i ekonomicznych. Warto jednak podkreślić, że rynek ETF jest w całości regulowany, co oznacza, że w żadnym wypadku nie musimy obawiać się oszustwa czy niewypłacalności emitenta. Wszelkie regulacje związane z bezpieczeństwem funduszy są uzależnione od kraju, jednak ustawodawstwo w różnych krajach w zbliżony do siebie sposób podchodzi do kwestii zabezpieczenia transakcji na rynkach regulowanych.
Płynność ETF
Płynność ETF wynika bezpośrednio z faktu, że są to fundusze obracane na giełdzie w systemie ciągłych notowań. Oznacza to, że każdy inwestor chętny na nabycie funduszy może to zrobić natychmiast. Problemy nie występują także w sytuacji decyzji o sprzedaży i realizacji zysku z inwestycji w ETF. Każdy, kto kiedykolwiek inwestował w poszczególne akcje spółek, doskonale wie, że niska płynność może skutecznie utrudnić sprzedaż i zminimalizować szansę na wypracowanie optymalnego zysku. W przypadku ETF, ze względu na ich płynność takie ryzyko nie występuje.