Nakładanie kalkomanii na model: jak to zrobić? Jakich błędów unikać?

Bardzo prawdopodobne, że gdy odpakujesz swój pierwszy plastikowy zestaw modelarski, twoim oczom ukaże się zestaw nietypowych naklejek, których nie sposób tak po prostu „nakleić”. To kalkomania. Czym jest? Jak się z nią obchodzić? Zebraliśmy dla ciebie wszystkie niezbędne informacje.

Czym jest kalkomania?

Kalkomania to nic innego jak naklejki transferowe. Klej pokrywający ich lepką stronę jest aktywowany wodą. Kalkomania służy do graficznego oznaczania twoich modeli i dekorowania ich. Zwykle jest stałym elementem dołączanym do zestawów z plastikowymi konstrukcjami.

Nakładanie kalkomanii – jakich narzędzi potrzebujesz?

Zanim zabierzesz się za nakładanie naklejek, przygotuj sobie miejsce pracy i wszystkie niezbędne narzędzia. Przydadzą ci się:

  • Nożyk modelarski, nóż do tapet lub małe, ostre nożyczki,
  • Bawełniana szmatka,
  • Pęseta – najlepiej szpiczasta,
  • Płaskie pędzelki,
  • Płaskie naczynie na wodę lub płyn do kalek,
  • Błyszczący lakier bezbarwny,
  • Woda destylowana
  • Płyn do kalek (typu SET i SOL);

Jak nakładać kalkomanię?

Niecierpliwie trzymasz już w dłoniach arkusz z kalkomanią? W takim razie musimy ostudzić twój zapał – naklejki będą musiały jeszcze chwilę zaczekać. Aby mieć pewność, że kalkomania zostanie prawidłowo naniesiona, powinieneś najpierw przygotować powierzchnie, na które będziesz ją nakładał.

W tym celu musisz zadbać o ich gładkość. Po wstępnym wygładzeniu (możesz w tym celu użyć twardego filcu), nałóż na powierzchnię modelu bezbarwny lakier – to sprawi, że będzie ona nabłyszczona i gładka. Jeśli chcesz, aby cała konstrukcja wyglądała spójnie, możesz ją w całości pokryć lakierem.

Gdy wszystko będzie schnąć, rozplanuj dokładnie, jak zamierzasz nakładać kalkomanię – ten krok jest szczególnie istotny w momencie, gdy twój model zawiera sporo takich elementów.

Lakier jest już suchy i utwardzony? Pora sięgnąć po nożyczki lub nożyk i wyciąć potrzebne naklejki. Pamiętaj, by ciąć jak najbliżej zadrukowanego obszaru – tak aby po wycięciu pozostawić jak najmniej zbędnych krawędzi.

Tak przygotowaną kalkomanię zamocz na około 5-10 sekund w wodzie destylowanej lub płynie do kalek, a następnie odłóż na bok, aby klej miał czas się aktywować. W tym czasie warto rozprowadzić niewielką ilość preparatu do kalek w miejscu, w którym za chwilę będziesz nanosić przygotowaną naklejkę. Aby sprawdzić, czy ta jest już gotowa, przytrzymaj kalkomanię pęsetą i z pomocą pędzla sprawdź, czy grafika bezproblemowo zsuwa się z kartonika. Jeżeli tak, to przyszła pora na to, na co wszyscy czekamy: nanoszenie na model!

Ostrożnie zsuń kalkomanię na model w miejscu, w którym docelowo ma się znaleźć. Po jej przeniesieniu będziesz miał jeszcze chwilę na drobne poprawki. Do manewrowania kalką użyj płaskiego pędzelka. Kiedy upewnisz się, że wszystko jest na swoim miejscu, daj kalkomanii kilkadziesiąt sekund na wyschnięcie i przejdź do usuwania nadmiaru wody i pozbywania się ewentualnych bąbelków powietrza za pomocą bawełnianej szmatki, poprzez „rozmasowywanie” i dociskanie nanoszonej naklejki do modelu. Gdy będziesz miał już pewność, że żaden pęcherzyk powietrza się nie ostał, możesz pokryć naniesioną kalkomanię płynem SOL, czyli zmiękczaczem, aby jeszcze lepiej wtopić naklejkę w powierzchnie modelu.

I to już właściwie wszystko. Po rozprowadzeniu płynu SOL wróć do początku naszej instrukcji i zabierz się za kolejną kalkomanię – czynności powtarzaj do momentu, aż naniesiesz wszystkie grafiki. Następnie daj modelowi minimum dobę, aby mieć pewność, że całość dobrze wyschnie i się utrwali. Dopiero po 24 godzinach możesz wrócić do pracy nad twoją konstrukcją.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.mojehobby.pl

Komentarze do “Nakładanie kalkomanii na model: jak to zrobić? Jakich błędów unikać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =