Wszystko, co warto wiedzieć o bramach przesuwnych

Bramy przesuwne cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Wykonane ze stali lub drewna skutecznie zabezpieczają posesję i wyglądają przy tym bardzo elegancko. Jak działa brama przesuwna, ile kosztuje i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, budując dom jednorodzinny? O tym wszystkim dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł.

Jak zbudowana jest brama przesuwna?

Bramy przesuwne wykonywane są w różnych wymiarach. Maksymalna szerokość otworu, jaki mogą zasłonić to około 600 cm. Produkowane są w kilku technologiach, ale zawsze bazują na stalowej konstrukcji, która zapewnia maksymalną sztywność i umożliwia montaż automatyki. To właśnie dzięki automatyce bramy te są tak wygodne. Po zamontowaniu napędu możemy sterować nimi za pomocą wideodomofonu lub wygodnego pilota.

Brama wjazdowa przesuwna (zob. https://sklep.alfabram.pl) umocowana jest do fundamentu za pomocą specjalnych rolek. Aby całość działała, jak należy, musimy dysponować dwoma stalowymi słupkami, które z jednej strony przytrzymują całe skrzydło, a z drugiej umożliwiają zainstalowanie specjalnego chwytaka będącego jednocześnie ogranicznikiem rozsuwania bramy.

W jaki sposób montuje się bramy przesuwne?

Aby można było zamontować bramę przesuwną, konieczne jest wcześniejsze wykonanie betonowego fundamentu, do którego następnie przykręcane będą rolki. Fundament musi być wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, należy dostosować się do miejscowych warunków gruntowych i obowiązującej strefy przemarzania. Przeważnie fundament wykonuje się do głębokości około 100 cm. Po zamontowaniu rolek i umocowaniu bramy na stalowych słupkach całość działa, jak należy, ale nie możemy bramą sterować. Aby mieć nad nią pełną kontrolę, należy zainstalować specjalny napęd, który za pomocą zębatki będzie przesuwał bramę zgodnie z naszym życzeniem.

Sam montaż bramy i napędu nie jest specjalnie skomplikowany, ale prawdziwym wyzwaniem jest wykonanie całej konstrukcji. Brama stalowa spawana jest w całości w specjalistycznych warsztatach, a następnie poddawana jest malowaniu proszkowemu w lakierni. Średniej wielkości brama wjazdowa przesuwna o szerokości 4-5 metrów wykonana ze stali nie powinna kosztować więcej niż 4-6 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że do poprawnego działania potrzebuje automatyki, której koszt może przekroczyć 2 tys. zł. Koszt wykonania całości jest więc duży, ale poprawnie zamontowana będzie nam służyć przez wiele lat. Pamiętajmy, by szczególną uwagę zwrócić na malowanie, bo zapewnia ono nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim zabezpiecza stalową konstrukcję przed korozją.

Komentarze do “Wszystko, co warto wiedzieć o bramach przesuwnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 11 =