Zdrowe i zadbane białe zęby to nasza wizytówka, kiedy więc dzieje się inaczej rzadziej się uśmiechamy, obniża się nasz komfort. Coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów, zastanawiając się, jakiej metody użyć. Technik wybielania zębów jest wiele, od sposobów domowych, po profesjonalne wykonane u stomatologa. Którą z nich wybrać?
Wybór metody wybielania zębów przede wszystkim zależy od kwoty, jaką chcemy na zabieg przeznaczyć. Oczywiste jest, że więcej zapłacisz, udając się do stomatologa, ale to właśnie tutaj otrzymasz profesjonalną usługę, z której będziesz zadowolony. Zęby będą dłużej bielsze, a sam zabieg wybielania zębów dla ciebie bezpieczny.
Na czym polega wybielanie zębów?
Jednym z najchętniej wykonywanych zabiegów stomatologicznych jest właśnie wybielanie zębów. Nieestetycznie wyglądające przebarwione zęby potrafią być źródłem kompleksów, natomiast zadbane uzębienie dodaje pewności siebie.
Na czym polega wybielanie zębów? Zabieg ten polega na rozjaśnieniu, najczęściej o kilka tonów barwy zębów. Jednakże, aby go wykonać, najpierw trzeba wyleczyć chore zęby, tak by nie było na nich próchnicy. Dziąsła zaś nie mogą być w fazie stanu zapalnego.
Co wpływa na powstawanie osadu na zębach?
Większość osób spożywa kawę, herbatę, które mają spory wpływ na powstawanie nieładnego osadu, palenie papierosów oraz picie wina również ma niebagatelne znaczenie. Można by w takim przypadku przeprowadzić piaskowanie zębów i skaling, niemniej jednak nie można tu liczyć na efekt WOW! Zęby nie zmienią swojego naturalnego koloru, stomatolog może jedynie przywrócić ich pierwotny wygląd, pozostaną przebarwienia, które przez lata wniknęły w głąb szkliwa.
Wybielanie zębów u dentysty
Stomatolog może zaproponować:
– wybielanie w gabinecie;
– wybielanie nakładkowe.
Wybielanie zębów w gabinecie wykonuje się przy użyciu specjalnej lampy, na zęby nakładany jest żel wybielający, zabieg trwa od 1 do 2 godzin, a zęby po zabiegu są natychmiast wybielone.
Niestety ta metoda nie daje długiego efektu wybielenia. Lepszym rozwiązaniem jest wybielanie nakładkowe. W tym przypadku stomatolog bierze wycisk szczęki i na jego podstawie przygotowuje nakładki, inaczej zwane szynami do wybielania zębów. Pacjent otrzymuje żel wybielający i na noc wypełnione żelem nakładki zakłada na zęby. W ciągu dnia także można stosować je przez parę godzin. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu dni, zgodnie z zaleceniem stomatologa.
Kolejną metodą jest wybielanie zębów laserem, w tym przypadku efekt jest dużo szybszy, metoda jednakże droższa.
Wybielanie zębów metodą domową
Wybielanie zębów w domu z pewnością jest mniej kosztowne, ale czy wynik cię zadowoli? W aptece otrzymasz wiele preparatów, które przygotowane są do wybielenia zębów w domu. Począwszy od pasty do zębów, poprzez wybielające paski i nakładki. Nie zaleca się wybielania sodą oczyszczoną, ponieważ można w ten sposób osłabić szkliwo, doprowadzić do nadwrażliwości zębów lub przyczynić się do rozwinięcia próchnicy.
Wybór oczywiście należy do ciebie, pamiętaj jedynie, że po zabiegu wybielania, dłużej będziesz cieszyć się białymi zębami, jeśli zrezygnujesz z produktów przebarwiających zęby.