Rwa kulszowa – jak sobie radzić z bólem?

Rwa kulszowa to choroba bardzo powszechna i większość osób ma świadomość jej występowania. Zazwyczaj kojarzymy ją z bólem w odcinku lędźwiowym, który promieniuje do nóg i znacząco ogranicza możliwości ruchowe osoby cierpiącej. Przy rwie kulszowej możemy zaobserwować również inne objawy, takie jak: drętwienie i mrowienie kończyn, osłabienie mięśni czy zaburzenia czucia.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że poza lędźwiową rwą kulszową, choroba ma jeszcze dwa rodzaje. Rwa kulszowa udowa również wywołuje bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa oraz na udzie – zwłaszcza w jego przedniej części. Występuje również rwa kulszowa ramienna, nazywana również barkową, w której ból lokalizuje się w górnej części kręgosłupa – promieniuje do ramion i szyi, a nieprzyjemne dolegliwości odczuwane są raczej w kończynach górnych, nie dolnych.

Przyczyny rwy kulszowej

Najczęstszą przyczyną pojawienia się rwy kulszowej jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa są bardzo powszechne i współcześnie zalicza się je do chorób cywilizacyjnych. Nie tylko obciążenie fizyczne, siedzący tryb życia, czy czynniki genetyczne odgrywają znaczącą rolę w pojawianiu się zwyrodnienia. Ogromne znaczenie ma też funkcjonowanie układu hormonalnego i immunologicznego oraz obciążenia emocjonalne.

Ostry ból – i co dalej?

Gdy pojawi się ostry ból warto skonsultować się z lekarzem. Może się okazać, że przyczyny dolegliwości są inne niż rwa kulszowa. Jeśli jednak diagnoza się potwierdzi trzeba pamiętać, że w fazie ostrej nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń, co jest zresztą naturalne, ponieważ na tym etapie choroby każdy ruch przyprawia pacjenta o ogromny ból. Na tym etapie stosuje się farmakoterapię, a podstawową zasadą jest regeneracja i odpoczynek. Niestety, faza ostra choroby może trwać od 3 do nawet 10 tygodni, Po zmniejszeniu się objawów bólowych należy bezwzględnie zdecydować się na zabiegi fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapia przy rwie kulszowej

Zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne przy rwie kulszowej to nieoceniony sposób na radzenie sobie z bólem. Jeszcze w fazie ostrej fizjoterapeuta może pomóc pacjentowi w znalezieniu optymalnej pozycji, która pozwoli ograniczyć dolegliwości bólowe. Na tym etapie można również zastosować naświetlanie, galwanizację oraz terapię ultradźwiękami, oraz laser wysokoenergetyczny. Doskonale sprawdza się również innowacyjna metoda, jaką jest Super Indukcyjna Stymulacja. Ceni się ją zwłaszcza ze względu na silne działanie przeciwbólowe oraz mobilizację mięśni, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich napięcia. Takie działanie korzystnie wpływa na wypracowanie odpowiedniej postawy ciała.

W fazie przewlekłej należy wdrożyć odpowiednie ćwiczenia, które pomogą zmniejszyć dolegliwości bólowe i zapobiec nawrotom rwy kulszowej. W tym celu warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy fizjoterapeuty, który na każdym etapie ćwiczeń będzie kontrolował sposób ich wykonywania. Niepoprawnie wykonywane ćwiczenia nie pomogą, a mogą wręcz zaszkodzić w procesie dochodzenia do zdrowia. Celem ćwiczeń jest poprawa stabilności kręgosłupa i nauczenie się utrzymywania odpowiedniej postawy ciała.

Poza wyselekcjonowanymi ćwiczeniami, bardzo ważne jest wykorzystanie terapii manualnej w leczeniu rwy kulszowej. Masaże rozluźniają mięśnie i ograniczają przykurcze mięśniowo-stawowe. Ważne, by w leczeniu zastosować synergiczne działanie różnych metod, stąd też fizjoterapeuta powinien zalecić dodatkowe zabiegi.

W fazie przewlekłej wykorzystuje się terapię prądami, zarówno interferencyjnymi, jak i diadymicznymi, ultradźwięki, galwanizację oraz kinesiotaping, ważnym elementem jest wdrożenie ćwiczeń, rozciągających oraz wzmacniających mięśnie stabilizatory kręgosłupa.

Kompleksowe leczenie należy zawsze skonsultować ze specjalistą, który dobierze odpowiednie nasilenie, rodzaj i częstotliwość zabiegów. Profesjonalna opieka może pomóc pacjentowi w uniknięciu leczenia operacyjnego i znacząco podnieść jego komfort życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 10 =