Zakup używanego samochodu osobowego dla rodziny to niemałe wyzwanie. Trzeba uwzględnić kilka istotnych kwestii, aby taki nabytek okazał się strzałem w dziesiątkę i posłużył bez większych problemów przez co najmniej kilka lat.
Określ przeznaczenie auta
Jest oczywiste, że samochód osobowy dla rodziny ma służyć wszystkim domownikom, niemniej w tym obszarze pojawia się parę kwestii wymagających doprecyzowania. Przeznaczenie samochodu ma w tym kontekście ogromne znaczenie. Jeżeli np. ktoś sporo jeździ po mieście, najlepiej zdecydować się na niezbyt mocnego diesla lub hybrydę. Dobrym pomysłem może się też okazać samochód napędzany na gaz albo elektryk. Osobom, które każdego dnia pokonują dłuższe dystanse, także polecane są diesle. W przypadku osobowego auta dla rodziny ważna jest również jego wielkość. Z tego powodu klienci salonu Autoplaza najchętniej wybierają pięciodrzwiowe modele aut z pojemnymi bagażnikami.
Starszy czy młodszy samochód?
Każdy kierowca dysponuje pewnym budżetem na zakup samochodu. Stąd też przy tej okazji pojawia się kwestia wieku auta. W przypadku używanych aut sprawa wygląda tak, że im są one starsze, to z reguły tym więcej do życzenia pozostawia ich stan techniczny. Oczywiście za prawie nowy czy maksymalnie 4-letni samochód trzeba zapłacić więcej niż za auto np. 8-letnie. Z drugiej jednak strony znacznie większe są szanse na to, aby nabyć egzemplarza w dobrym stanie technicznym i ze stosunkowo niedużym przebiegiem. Warto tu również wspomnieć o jeszcze jednej istotnej sprawie, a mianowicie o tym, czy do danego modelu auta łatwo jest dostać części samochodowe. Ford i inne popularne marki są pod tym względem najlepsze, ponieważ w ich przypadku nie ma większych kłopotów z dostępnością części, co przekłada się na koszty serwisowe.
Obejrzyj zanim podpiszesz umowę!
Trudno wyobrazić sobie zakup używanego samochodu bez wcześniejszych oględzin. Podczas spotkania ze sprzedawcą trzeba dokładnie obejrzeć auto zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Konieczne jest także zabranie go na jazdę próbną.