Czy można z powodzeniem połączyć dwa style i stworzyć nowy, który będzie absolutnym hitem? Okazuje się, że tak, bo wystarczy spojrzeć jak prezentują się wnętrza w stylu japandi. Pewnie z nazwy wielu z Was już rozszyfrowało, że będzie to połączenie stylu japońskiego ze skandynawskim. Czym charakteryzują się takie wnętrza i jak zaaranżować salon w takim stylu? Te kwestie postaramy się przybliżyć.
Japandi, czyli japan i scandi
Słowo japandi powstało z połączenia słów japan, czyli japoński i scandi, czyli skandynawski. W istocie ta stylistyka łączy wszystko co najlepsze w obydwu estetykach. Ze skandynawskiej czerpie najlepsze wzorce, a nawet surowce. Po to właśnie naturalne materiały są kwintesencją tego stylu. Z kolei japońska estetyka to zamiłowanie do minimalizmu i zarazem przestronności z zastosowaniem elementów starych, w końcu wszystko co stare w kulturze japońskiej jest niezwykle poważane, tak jak i ludzie starsi są uważani za największe autorytety. W japońskim stylu nie brakuje jednak prostych nowoczesnych form, bez zbędnych zdobień. Wnętrze japandi zachwyca świeżością i przestronnością, a ponadto nie ma w nim nic zbędnego.
Jak wykończyć ściany i podłogi w salonie w stylu japandi?
Na samym początku zajmijmy się wykończeniem ścian i podłóg. Warto wiedzieć, że w stylu japandi używamy co najwyżej trzech kolorów i powinny być to kolory ziemi, szarości, beże, czy też złamana biel. Na podłodze można postawić na czarne panele drewniane, wystarczy zastosować odpowiednią lakierobejcę. Do salonu w stylu japandi można wybrać też tapetę, jednak powinna być ona minimalistyczna. Można np. postawić na tłoczony wzór, czy delikatną falę ozdabiającą tylko fragment tapety. Nie ma tu miejsca na żadne przerysowanie. Wykończenie powinno zapewniać przestronność, a meble nie mogą przytłaczać wnętrza. Ściany czy podłogi można też pokryć panelami korkowymi, które także świetnie się sprawdzą, ze względu na to, że dodatkowo zapewniają izolację termiczną i akustyczną, a przecież w kulturach azjatyckich niezwykle cieni się ciszę.
Jakie meble wybrać do salonu w stylu japandi?
Skoro już mamy obraz tego, jak będą wyglądały ściany w salonie i podłogi, to warto dobrać odpowiednie meble. Na pewno do stylu japandi wymagane są bryły niskie, które nie przytłaczają wnętrz. Nie muszą być jednak utrzymane w jasnej kolorystyce. Zastosowanie pastelowych czy prawie białych ścian zapewnia, że wnętrze na pewno nie będzie przytłaczać. Zatem można wybrać meble z ciemnych gatunków drewna egzotycznego albo rodzime gatunki pomalowane na ciemniejszy kolor. Oczywiście to jeszcze nie wszystko, bowiem świetnie sprawdzą się stare, stylizowane meble. Mogą stanowić eklektyczny element wśród prostego, minimalistycznego kwadratowego, białego stolika kawowego i prostych, ciemnych mebli do salonu. Ciekawym wyborem mogą być też meble rattanowe i bambusowe, które w stylu japandi również świetnie się sprawdzą. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu przestronności, która tutaj jest kluczowa.
Postaw na minimalizm w dodatkach i antyramę ze szkła do zdjęć
To, że ma być wszechstronnie nie znaczy wcale, że we wnętrzu zabraknie dodatków. Można postawić na gliniane i cynowe stylizowane naczynia, w których można umieścić np. gałązki z kwiatami czy też orientalne rośliny cięte. Poza wazonem z dodatków można wybrać te ścienne. Na ścianie może znaleźć się antyrama ze szkła do zdjęć. Właściwie najlepiej wybrać jedną dużą i w niej umieścić kilka fotografii albo jedną rodzinną fotografię portretową, wszak w kulturze japońskiej rodzina jest bardzo ważnym fundamentem życia. W stylu skandynawskim także często spotyka się antyramy, zatem tym bardziej w japandi warto na nie postawić. Można w nich umieszczać również proste, nowoczesne grafiki. Na pewno w tym stylów nie sprawdzą się stare reprodukcje obrazów z XVIII czy XIX wieku, bo zarówno meble jak i dodatki musi charakteryzować prostota. W takim wnętrzu można świetnie się odnaleźć i doskonale wypoczywać.
Warto pamiętać również o doborze odpowiedniego oświetlenia. Na pewno sprawdzą się minimalistyczne lampy wiszące o prostych kloszach. Można postawić również na żyrandole, ale koniecznie w minimalistycznym stylu. Sprawdzą się np. te stworzone z cienkich metalowych drucików zakończone gdzieniegdzie lampkami LED.