Wrastające paznokcie to schorzenie, które dotyczy palców u stóp i polega na wrastaniu płytki w wał okołopaznokciowy. Wrośnięty paznokieć jest zwykle dokuczliwy w przypadku palucha u stopy. Jak leczy się to schorzenie i jak mu zapobiegać?
Wrastający paznokieć – symptomy
Pierwszym objawem tego schorzenia jest ucisk opuszka palca. Potem pojawia się stan zapalny i ból. Czasem pojawia się ropa i może wystąpić obrzęk. Pomimo tego, że palec jest tkliwy, nie należy zaniedbywać higieny w tym obszarze.
Wrastający paznokieć może pojawić się na jednej albo dwóch krawędziach palca. Jeżeli pierwsze objawy zostaną zbagatelizowane i zacznie sączyć się ropa, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym albo podologiem, który wdroży właściwe leczenie.
Wrastający paznokieć – przyczyny
Zazwyczaj przyczyną wrastających paznokci jest niewłaściwe ich obcinanie i nadawanie im zaokrąglonego kształtu, który nie jest naturalny. W ten sposób dochodzi do zaburzenia wzrostu płytki paznokcia, a skutkiem tego jest rozdwajanie i wrastanie go w skórę. Inne powody wrastających paznokci to:
- niewłaściwa higiena stóp,
- noszenie ciasnego obuwia, które uciska palce,
- urazy mechaniczne paznokcia,
- nadmierne pocenie się,
- otyłość, która powoduje zwiększony nacisk na stopy,
- nadmierna aktywność fizyczna, która związana jest z intensywnym obciążaniem stóp, a w szczególności palców,
- grzybica,
- halluksy i deformacje stóp,
- zbyt długie paznokcie.
Wrastający paznokieć – leczenie
W przypadku wystąpienia wrastającego paznokcia, leczenie może obejmować:
- Podniesienie paznokcia – ta metoda dotyczy lekkiej postaci, czyli zaczerwienienia, bólu, jednak bez pojawienia się ropy. Wówczas lekarz ostrożnie podnosi paznokieć i umieszcza pod nim szynę lub bawełnę, która oddziela paznokieć od skóry i wspomaga jego wzrost powyżej jej krawędzi,
- Klamry na wrastające paznokcie – mają za zadanie przywrócić właściwy kształt oraz kierunek wzrostu paznokcia. Dzięki działaniu sił na brzegi paznokcia, wyciąga go z wału paznokciowego. To przynosi pacjentowi natychmiastową ulgę. Wyróżnia się klamry naklejane, ze stali chirurgicznej, plastikowo-drutowe oraz metalowo-plastikowe,
- Częściowe usunięcie paznokcia – w cięższym przypadku wrastającego paznokcia lekarz może usunąć albo przyciąć część wrastającą,
- Całkowite usunięcie paznokcia oraz tkanki – jeżeli problem pojawia się wiele razy na tym samym palcu, lekarz może zalecić usunięcie części paznokcia razem ze znajdującą się pod nim tkanką. W takim przypadku do chwili odrostu, palec pozostaje bez paznokcia.
Poza wyżej opisanymi sposobami leczenia, można również zastosować laser. Jednak leczenie laserowe przeprowadza się tylko w niektórych przypadkach, szczególnie po niewłaściwie wykonanych zabiegach chirurgicznych. Dużą zaletą laseroterapii jest niewielki odsetek nawrotów choroby.
Profilaktyka przeciw wrastającym paznokciom
Aby zapobiec pojawieniu się i nawrotowi schorzenia, trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie stóp oraz paznokci. W szczególności zadbać należy o:
- obcinanie paznokci nie za blisko skóry,
- obcinanie paznokci w linii prostej, czyli zgodnie z ich naturalnym kształtem,
- opiłowywanie brzegów pilniczkiem,
- częste zmienianie skarpetek.
Wrastające paznokcie to bardzo dokuczliwe schorzenie, które powoduje jednak spory dyskomfort i ból. Natomiast nieleczone, może prowadzić do groźnych powikłań, nawet do infekcji kości. Zatem po pojawieniu się pierwszych objawów, warto udać się do specjalisty.