Studia w Holandii z Eduworld

Stoisz przed decyzję dotyczącą Twojej przyszłej edukacji? Zastanawiasz się, czy wybrać studia w Polsce, czy też w innym kraju? W tym artykule dowiesz się jakie możliwości oferują studia zagraniczne w Holandii.

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to Holandia przejęła pałeczkę najpopularniejszej destynacji studiów za granicą. Każdego roku tysiące Polaków oraz dziesiątki tysięcy studentów z całego świata wybiera właśnie Niderlandy.

Jakie argumenty przemawiają za wyborem Holandii?

  • bardzo wysoki poziom nauczania – 10 uniwersytetów holenderskich należy do grupy 200 najlepszych uczelni świata.
  • Wsparcie finansowe w kwocie do 1100€ miesięcznie!
  • Niskie czesne. Studia kosztują 1 150 euro za pierwszy rok i 2 300 euro za kolejne lata. W porównaniu do UK, gdzie kwoty te zaczynają się od 10 000 – 15 000 funtów. Różnica jest więc naprawdę duża.
  • Istnieje bardzo duża liczba kierunków studiów w języku angielskim – dla każdego znajdzie się coś ciekawego! Wybierając Niderlandy możesz mieć pewność co do tego, że znajdziesz tam swój wymarzony program.
  • Społeczeństwo doskonale posługuje się językiem angielskim – ponad 90% holendrów bez problemu komunikuje się w tym języku.

Plusów jest naprawdę dużo, prawda? 🙂

Poniżej przedstawiamy nieco praktycznych informacji.

Na ile kierunków można aplikować w Holandii?

W Holandii możesz aplikować maksymalnie na cztery kierunki, spośród których max. 2 mogą być numerus fixus (czyli kierunków na których jest stała liczba miejsc).

Czym dokładnie są kierunki numerus fixus?

Numerus fixus to kierunki, na które najtrudniej jest się dostać. Jest na nich określona liczba miejsc, natomiast w  procesie aplikacji należy przejść przez tak zwane Selection Procedure, na które mogą składać się egzaminy wstępny (najczęściej na podstawie uczestnictwa w wykładach odbywających się zdalnie przed egzaminem lub na podstawie przesłanej przez uczelnię literatury), przygotowanie portfolio, wykonanie innych zadań.

Jakie jest deadline aplikacji na studia w Holandii?

To zależy od kierunku i uczelni. Na kierunki numerus fixus jest to 15 stycznia. W przypadku pozostałych kierunków jest to 1 maja (na większość kierunków na uniwersytetach researchowych) oraz 1 lub 15 sierpnia na większości kierunków na Universities of Applied Sciences (choć w przypadku tych ostatnich czasem jest to także 1 maja). Są również wyjątki w postaci pewnych kierunków, na które termin aplikacji to 1/15 marca lub 1/15 kwietnia.

Wymagania językowe w Holandii

Certyfikat językowy jest wymogiem na wszystkich uczelniach w Holandii (z wyjątkiem jednej, gdzie można aplikować na podstawie polskiej matury)

Najczęstszy wymagany poziom to:

– IELTS Academic minimum 6.0 (poziom B2/C1) oraz odpowiedniki tego poziome dla innych egzaminów:

-TOEFL internetowy minimum 80 punktów (kod uczelni to C652)

-Cambridge C1 Advanced (wcześniej CAE) lub C2, z oceną A,B lub C

-W przypadku niektórych uczelni wymagany poziom to IELTS min. 6,5 lub 7,0 , w pojedynczych przypadkach nawet IELTS 7,5

Pamiętaj, aby przygotowania do zdobycia certyfikatu rozpocząć z wyprzedzeniem!

Czy matury mają znaczenie przy aplikacji do Holandii?

W odróżnieniu od Polski, w Holandii matury nie mają praktycznie żadnego znaczenie przy aplikacji na większość kierunków (ale są wyjątki).

Więc co zadecyduje o tym, czy dostaniesz się na wymarzony kierunek studiów?

Przede wszystkim: Twoje dotychczasowe oceny, CV, list motywacyjny, referencje, rozmowa kwalifikacyjne, portfolio, egzamin językowy.

Rekrutacja dla wielu osób jest trudna – wymaga nie tylko skrupulatnego przygotowania dokumentów (CV, listu motywacyjnego itd.), ale także poprawnego przejścia całego procesu na co składa się skompletowanie formalnych dokumentów, tłumaczenia, złożenie aplikacji w systemach itd.

Aplikacja na studia w Holandii z Eduworld

Jeśli należysz do osób, które chcą mieć 100% pewność co do tego, że ich aplikacja nie tylko będzie możliwie silna, ale również zostanie złożona w sposób poprawny, to koniecznie rozważ aplikację z Eduworld. Jest to polska firma, która pomaga w procesie aplikacji od początku do końca. Specjaliści z Eduworld zadbają o wybór jak najlepszych kierunków studiów, przygotowania jak najsilniejszej aplikacji oraz poprawne przejście całego procesu. Dodatkowo możesz liczyć na przygotowania z języka angielskiego pod kątem jednego z akceptowanych egzaminów oraz wsparcie w kwestiach organizacyjnych wyjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =