Czym wyróżnia się USB typu C?

Aktualnie coraz więcej urządzeń wykorzystuje złącze USB typu C. Czym dokładnie ono jest? Jakie ma zastosowanie? Jak z niego skorzystać? Oto najważniejsze informacje na temat tego złącza USB!

Czym jest złącze USB C?

Złącza USB zna chyba każdy z nas, ponieważ od lat wykorzystywane są one w urządzeniach elektronicznych, na przykład w telefonach, smartfonach, laptopach i komputerach. Nie każdy jednak wie, że złącza te mają różne typy.

Obecnie najnowocześniejszym rodzajem złącza USB jest to określane jako złącze typu C. Po raz pierwszy zaprezentowano je w 2014 roku i obecnie jest ono używane jako uniwersalne złącze w wielu urządzeniach.

Złącze USB typu C można rozpoznać po jego specyficznym kształcie, ponieważ jest ono dość małe oraz ma zaokrąglone boki. Wobec tego różni się ono od złączy USB typu A, które są większe i prostokątne.

Warto też wskazać, że tego typu złącza mają symetryczną budowę, dlatego w ich przypadku nie ma znaczenia pozycja podłączenia kabla.

Jakie zastosowanie mają złącza USB C?

Za pomocą złączy USB C można przesyłać energię oraz różne rodzaje danych i robić to znacznie szybciej niż w przypadku innych typów złączy USB. To spowodowało, że obecnie wykorzystuje je coraz więcej producentów.

Transfer w przypadku takich złączy możliwy jest na poziomie aż do 10 Gb/s, dlatego duże pliki przesyłane są natychmiastowo.

Na szczególną uwagę w przypadku tych złączy zasługują też technologie Power Delivery i Quick Charge, które pozwalają na błyskawiczne ładowanie urządzeń z wykorzystaniem większej mocy do ponad 100 W.

Najczęściej tego typu złącza wykorzystuje się w smartfonach. Spotykane są one także coraz częściej w innych urządzeniach, na przykład w laptopach, konsolach, kamerach, aparatach cyfrowych, telewizorach, myszkach, klawiaturach, padach, drukarkach, skanerach.

Jak skorzystać ze złącza USB typu C?

Używanie takiego typu złącza jest bardzo proste. W tym celu będziemy potrzebowali odpowiedniego kabla USB typu C.

Warto też wskazać, że w sprzedaży dostępne są adaptery, przejściówki do USB typu C, które pozwalają na podpięcie do nich także innych przewodów.

Kable USB C są oferowane w kilku wariantach pod kątem ich standardu i mogą one obsługiwać technologie Power Delivery, Quick Charge dla szybkiego ładowania i SuperSpeed+ dla szybkiego transferu.

Kabel USB C – jak wybrać najlepszy?

Gdy chcemy kupić kabel USB ze złączem typu C, w takim przypadku konieczne jest określenie, do czego będzie nam on potrzebny.

W sklepach można znaleźć wiele typów kabli z tym złączem z jednej strony i innymi złączami z drugiej. Można zatem kupić kable jak:

– USB-C – USB-C

– USB-C – Lightning

– USB – USB C

Szukasz wysokiej jakości kabli USB C? Zajrzyj do sklepu internetowego Forcell, gdzie znajdziesz je w szerokiej gamie: https://forcell.pl/kable-usb.

Warto także zwrócić uwagę na to, jak wykonane są kable. Jakość ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ dzięki temu mogą one zapewnić skuteczne działanie na długi czas. Plusem będą oplot oraz dodatkowe wzmocnienia przy złączu.

Jeśli chcemy skorzystać z technologii dodatkowych, na przykład szybkiego ładowania Power Delivery, Quick Charge, także powinniśmy sprawdzić, czy kabel daje nam taką możliwość i z jaką maksymalną mocą może on ładować urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + siedem =