Renowacja drewnianych mebli – o czym warto pamiętać?

W dzisiejszych czasach drewno stało się materiałem niezwykle popularnym. Buduje się z niego domy, ogrodzenia, tworzy meble i akcesoria. Jeśli chcesz, aby ten wyjątkowy materiał nieustannie tworzył we wnętrzach wyjątkowych klimat, musisz wiedzieć jak poddawać meble procesowi renowacji. Podstawowa wiedza z zakresu renowacji oraz malowania drewna bardzo Ci się przyda. W takim razie, w jaki sposób, za pomocą farby do drewna, odświeżyć stare szafy, komody czy ławy?

Odpowiednie przygotowanie drewna

Zanim zabierzesz się do renowacji i wpadniesz w wir pracy, sprawdź w jakim stanie jest obecnie Twój drewniany przedmiot. Niezależnie od tego, gdzie znajdować będzie się mebel – czy na zewnątrz, czy wewnątrz mieszkania, upewnij się, że jest on wystarczająco suchy. Nawet delikatna wilgotność może zniweczyć dobry efekt końcowy. Drewno, posiadające w sobie wodę, będzie pękać podczas malowania.

Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do renowacji odpowiednio oczyścić drewniane meble z kurzu i zalegającego brudu. Wszelkie plamy powinny zostać dokładnie umyte za pomocą specjalistycznych preparatów lub rozpuszczalnika. Ponadto meble ogrodowe, które będą stały na dworze, pomaluj impregnatem. Farba do drewna dobrze trzyma się tylko na odpowiednio przygotowanym podłożu.

Farba do drewna a starocie

Drewniane komody, szafy czy stoły charakteryzują się często naturalnym rysunkiem słojów. Wyglądają one pięknie zazwyczaj tylko przez określony czas. Po kilku latach słoje mogą wyjść z mody lub po prostu przestać pasować do Twojego wystroju. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi farba do drewna. Pomalowany nią element domowego wyposażenia wzbogaci wnętrze o bardzo charakterystyczny element dekoracyjny.

Do malowania staroci polecane są farby akrylowe – charakteryzuje je dobre krycie i brak nieprzyjemnego zapachu. Jeśli jesteś alergikiem lub odnawiasz pokój swojego dziecka, to taka farba do drewna także będzie dobrym wyborem. Malując meble przy pomocy akryli, możesz liczyć na matowe, półmatowe lub całkowicie satynowe wykończenie. Od wybranego produktu zależy, który efekt otrzymasz. Dużą zaletą akrylowych farb do drewna jest krótki czas schnięcia. Zwykle po 6 godzinach możesz użytkować pomalowaną powierzchnię.

Emalia do drewna

Twoje drewniane wyposażenie powinno być odpowiednio zabezpieczone również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Olejna emalia to jakościowa farba do drewna, która charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Dzięki niej renowacja np. starych mebli będzie szybka i sprawna. Pomalowana powierzchnia zostanie zabezpieczona przed różnymi czynnikami, również atmosferycznymi. Ponadto będzie odporna na wgniecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 4 =