Malowanie kuchennych ścian – jaką farbę wybrać?

Wiele osób, planując aranżację kuchni, decyduje się na wykorzystanie płytek. Wynika to z łatwości czyszczenia. Mało kto wie, że na rynku dostępne są specjalistyczne farby, które mogą je zastąpić. Zapewniają one tak samo skuteczną ochronę, co płytki, a często o wiele lepiej się prezentują. Bez większego wysiłku zmyjesz ze ściany plamy po przygotowanym posiłku. Niestety, nie każda farba do ścian będzie sprawdzać się w kuchennej przestrzeni. Wszystko zależy od właściwości i parametrów produktu. W takim razie, jak wybrać odpowiednią farbę?

Cechy sprzyjające sprzątaniu

Kuchnia to miejsce, w którym często coś się rozleje, zabrudzi. Smażąc ulubioną potrawę, ciężko pominąć tłuste plamy dookoła patelni. Podobnie w przypadku gotowania. Wystarczy na chwilę odwrócić wzrok, aby woda na makaron zaczęła kipieć. Dlatego tak istotne jest właściwe dobranie produktu, którym pomalowana będzie kuchenna powierzchnia. Farba do ścian powinna być trwała, plamoodporna oraz łatwa w czyszczeniu, jeśli już jakieś plamy się pojawią. W sklepie rozglądaj się za farbami ze specjalnym oznaczeniem. Producenci zazwyczaj informują o właściwościach produktu na opakowaniu.

Prawdziwa odporność na brud

Niestety, wielu producentów nazywa swój produkt odpornym na zabrudzenia, choć w rzeczywistości taki nie jest. Aby unikać wyrzucania pieniędzy w błoto, zwróć uwagę na parametry techniczne. Każda farba do ścian oznaczona jest numerem według normy europejskiej PN-EN 13300:200. Cyfra 1 to najwyższa klasa. Wybierając ją, posiadasz pewność co do jakości. Produkty oznaczone jako jedynki są wyjątkowo wytrzymałe. Nawet, gdy czyścisz ścianę stosunkowo często, nie uszkodzisz powłoki malarskiej.

Natomiast pamiętaj, że przedmiot, za pomocą którego czyścisz powierzchnię ściany, ma znaczenie. Wybierając szorstkie akcesoria, prawdopodobnie uszkodzisz farbę. Dlatego przed zabraniem się za porządki, stacjonarnie lub online odwiedź sklep malarski, w celu zakupu specjalnych gąbek do czyszczenia powierzchni pomalowanych farbą. Pomogą Ci one w utrzymaniu nienagannego wyglądu Twoich ścian.

Produkt odporny na wodę

Kuchnia to nie tylko miejsce, gdzie w łatwo o tłuste plamy. Dzięki gotującej się wodzie – chociażby na makaron – często w pomieszczeniu jest wyczuwalna wilgoć. Farba do ścian, która zostanie użyta w kuchennej przestrzeni, powinna być na nią odporna. Cechą dobrego produktu jest paroprzepuszczalność. Farba do kuchennych ścian powinna swobodnie oddychać oraz wpływać na odparowanie zgromadzonej wilgoci. Taki produkt charakteryzować się będzie szczelną i gładką powłoką. Struktura farby stanie się na tyle zwarta, że zabrudzenia nie wnikną w jej głąb. Za to Ty możesz je sprawnie usuwać specjalną gąbką do czyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 1 =