Poranne badanie, czyli analiza moczu bez tajemnic

Mocz bywa skarbnicą wiedzy na temat całego naszego organizmu. Lekarze zalecają, aby ogólne badanie moczu wykonać przynajmniej raz na dwa lata. Ale jak przygotować się do badania, aby było miarodajne? I kiedy najlepiej wykonać analizę moczu?

Przygotowania trzeba zacząć już dzień wcześniej

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest wizyta w aptece. Tam powinniśmy za minimalną kwotę kupić jednorazowy kubeczek na mocz. W niektórych przychodniach jest on dostępny za darmo – zwłaszcza, jeśli dana placówka wymaga przyniesienia moczu w ich własnym pojemniku. Należy go ostatecznie wypełnić do około połowy pojemności. Wynik badania będzie najbardziej miarodajny, jeśli dzień wcześniej będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Przede wszystkim powinniśmy powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej, co dotyczy także stosunków płciowych. Poza tym dzień wcześniej nie należy stosować mocno ograniczającej diety, ani też sięgać po ciężkie produkty i potrawy. To znaczy, że nasza dieta powinna być mniej więcej taka, jaką stosujemy na co dzień.

To samo dotyczy ilości wypitych płynów – nie ma sensu picie większej ilości wody lub ograniczanie wieczornego picia herbat z różnych powodów. Wynik analizy moczu będzie oddawał faktyczny stan, jeśli dzień poprzedzający pobranie próbki będzie jak najbardziej typowy. Kobiety nie powinny wykonywać analizy moczu tuż przed i w trakcie miesiączki, co także może zaburzać wynik.

Laboratoria nie wymagają zazwyczaj naklejania na kubeczek informacji z imieniem i nazwiskiem, natomiast warto być na to przygotowanym, co pozwoli uniknąć dodatkowego stresu i straty czasu.

Jak pobrać mocz do analizy?

Przede wszystkim do badania używamy zawsze pierwszego oddanego rano moczu. Przed pobraniem warto przemyć okolice intymne, aby nie zanieczyścić próbki. Najlepiej zrobić to przy użyciu jednorazowego ręcznika. Sama analiza moczu powinna odbywać się ze środkowego strumienia, co oznacza, że mocz do pojemnika powinniśmy pobierać dopiero po kilku sekundach wydalania go do muszli w toalecie. Wszystkie te zabiegi mają urzeczywistnić wynik, ponieważ w zanieczyszczonej próbce z dużym prawdopodobieństwem pojawią się drobnoustroje, które nie będą świadczyć o infekcji w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × trzy =