Zarządzanie – studia, które „produkują” bezrobotnych?

Wybierając się na studia, większość z nas nie ma jeszcze szczegółowego planu na własne życie zawodowe. Czy zarządzanie to studia z perspektywą na pracę? Jedni twierdzą, że to kuźnia liderów, inni, że to strata czasu, bo ilu menedżerów, a nawet kierowników niższych szczebli jest w stanie jeszcze wchłonąć rynek (zwłaszcza tych młodych, zaraz po studiach)? Prawda, jak zwykle, leży pośrodku.

 

Jak znaleźć pracę po zarządzaniu?

Zarządzanie – studia na tym kierunku to często wybór dokonywany ze względu na brak konkretnego planu na siebie. A przynajmniej tak się utarło w ostatnich latach. Jeśli ktoś rzeczywiście idzie tam, bo nie ma pomysłu na własną drogę, to niestety prosty przepis na katastrofę.

Przede wszystkim należy pamiętać, że zarządzanie to kierunek bardzo rozległy, który dosyć szybko wymaga sprecyzowania się w konkretnych dziedzinach. Student może wykorzystać tutaj swoje zdolności w zarządzaniu zasobami ludzkimi, może być specjalistą marketingu, finansów, psychologii, a nawet prawa. Bardzo często jest to także kierunek, w którym musimy przynajmniej lubić matematykę i finanse, co nie każdemu jest w smak.

Wiele osób decyduje się na studia zaoczne, co pozwala jednocześnie zdobywać cenne doświadczenie i nieustannie się rozwijać. To niezbędne, aby myśleć o karierze na stanowiskach kierowniczych. Rynek może jednak wynagrodzić te wysiłki. Wykształceni absolwenci zarządzania, którzy mają już doświadczenie i nie boją się kontaktu z ludźmi, mogą znaleźć pracę niemal wszędzie.

 

Bezrobocie po studiach – kogo będzie dotyczyć?

Zaraz po turystyce i rekreacji oraz pedagogice, na czele listy kierunków z największym odsetkiem bezrobotnych absolwentów jest zarządzanie. Studia na tym kierunku są jednak wyjątkowe pod kilkoma względami, co trochę zmienia optykę.

Przede wszystkim wymagają one umiejętności praktycznych, także jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie. Liczy się tutaj pewność siebie i zaangażowanie, ale także dobre wyczucie i nienaganne maniery. Absolwent zarządzania to często kierownik danego zespołu, a więc osoba, która musi wzbudzać zaufanie i respekt jednocześnie. Należy też pamiętać, że rynek jest już dosyć wysycony, a w tej sytuacji osoba po zarządzaniu musi wyróżniać się czymś wyjątkowym. Wniosek? Jest to kierunek dla ambitnych, którzy gotowi są przyjąć każde wyzwanie, zatem osoby temperamentne i pewne siebie na pewno odnajdą się w tym zawodzie, bez względu na to, ile danego roku przybędzie absolwentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =