Płyta meblowa – jak wpływa na jakość mebli?

Płyty meblowe różnią się rodzajem materiału, z którego są wykonane, ale także grubością. Wszystko to wpływa na ostateczną jakość całego mebla, a od tego zależy także cena. Spróbujmy omówić te aspekty i zastanowić się, która opcja jest najbardziej uniwersalna.

 

Różne materiały i grubość płyt meblowych

Najczęściej płyta meblowa ma grubość 18 mm, ale zdarzają się zarówno cieńsze (10 mm), jak i zdecydowanie grubsze – nawet 28 mm. Są używane wszędzie tam, gdzie szukamy oszczędności (płyty z litego drewna lub kamienia są sporo droższe, ale też nie wszędzie będą pasować). Naturalne drewno jest ponadczasowe, ale także drogie i szczególnie w obecnych czasach, wydaje się, że będzie coraz droższe.

Płyta meblowa jest jego niemal idealnym zamiennikiem, który ustępuje drewnie tylko w długowieczności. Drewno z biegiem lat zmienia się i w pewien sposób starzeje, co dla wielu wygląda pięknie. Płyta meblowa po latach po prostu niszczeje, ale ponownie – dla wielu z nas to będzie dobry pretekst do zmiany aranżacji wnętrza. Płyta meblowa jest również bardziej podatna na kształtowanie, co także obniża koszty produkcji mebla.

Dobrze wykonany mebel z płyty będzie tak samo piękny, jak ten drewniany, a przecież to jest ostatecznie najistotniejsze dla klienta. Często płyty meblowe są także laminowane, co zwiększa odporność produktu na wilgoć czy temperaturę i pozwala nadawać naszym meblom niemal dowolny kolor, czy strukturę.

 

Jakie kolory i struktury płyt meblowych wybieramy najchętniej?

Mowa tutaj głównie o frontach meblowych, gdzie mamy właściwie nieograniczone możliwości aranżacyjne. W zależności od preferencji i stylu mieszkania lub konkretnego pomieszczenia płyty meblowe mogą zmieniać strukturę i kolory, mogą być błyszczące lub matowe, a sam laminat jest estetyczny i wytrzymały. Coraz częściej spotkać można czarne fronty mebli, co nikogo już przecież nie dziwi. W kwestii zdobień możemy wybrać fronty frezowane, z charakterystycznymi żłobieniami, które idealnie pasują do stylu klasycznego.

Klienci o nieco bardziej zasobnym portfelu mogą postawić na fronty z litego drewna. Tego typu płyty są bardzo długowieczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez to faktycznie potrafią służyć nam bardzo długo. Być może zatem jednorazowa inwestycja zwróci nam się po latach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =