Niemal od samego początku istnienia kabin prysznicowych oraz wanien pojawia się dylemat: co jest lepsze, kąpiel w wannie czy prysznic? Zwolennicy poszczególnych opcji wskazują na liczne zalety rozwiązań, a także wady innych wyborów. Temat może mieć wiele różnych podejść, dlatego odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Sprawdź, co wskazuje na orzeźwiający prysznic, a co na relaksującą kąpiel i samodzielnie zdecyduj, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze.
Relaksująca kąpiel w wannie
Za kąpielą w wannie przemawia przede wszystkim możliwość odpoczynku, relaksu w aromatycznej pianie. Kąpiel można odpowiednio przygotować, wykorzystując dedykowane płyny do kąpieli. Mają one przyjemne zapachy, mogą pienić się, delikatnie barwić wodę, mieć właściwości nawilżające i pielęgnujące skórę. Oprócz nich często stosowane są sole do kąpieli oraz inne specjalne dodatki. Kąpieli mogą towarzyszyć odpowiednie rytuały, budowanie nastroju. Muzyka, świece, zapach – to wszystko ma szansę wpłynąć na pełne odprężenie, a nawet stworzenie romantycznej atmosfery dla dwojga. Skóra podczas kąpieli może być zanurzona w wodzie z dodatkiem odpowiednich kosmetyków przez dłuższy czas, przez co ich wchłanianie jest potencjalnie lepsze. Kąpieli w wannie mogą także towarzyszyć masaże, peeling czy nakładanie maseczki na twarz i okolice, które w rezultacie dają całościowy efekt SPA.
Szybki i orzeźwiający prysznic
Jakie korzyści niesie ze sobą prysznic? Przede wszystkim z założenia może być szybki, dawać błyskawiczne odświeżenie. W jego trakcie wykorzystanie różnych strumieni wody czy deszczownicy pozwala na urozmaicenie, a także formę wodnego masażu. Specjalne żele pod prysznic, których szeroki wybór możesz znaleźć w ofercie sklepu Eurochemia: https://eurochemia.com/59-zele-pod-prysznic, pozwalają na umycie ciała i subtelną dezodoryzację. Mogą nawet posiadać drobinki peelingujące albo z zamkniętymi roślinnymi olejkami, które dodatkowo odżywiają skórę.
Oprócz żeli pod prysznic w trakcie mycia ciała przydatne są inne kosmetyki i akcesoria prysznicowe. Różnego rodzaju myjki, gąbki czy szczotki można także wykorzystać przy kąpieli w wannie. Natomiast ciekawe rozwiązanie, jakim są balsamy pod prysznic, pozwala na dodatkową oszczędność czasu. Po nałożeniu i wmasowaniu w ciało balsamu spłukuje się go strumieniem wody, dzięki czemu nie trzeba czekać na wchłonięcie. Skóra pozostaje doskonale nawilżona, a dodatkowo jest solidnie odżywiona.
Ekologia i aspekty ekonomiczne
Często o tym, czy wybierzesz prysznic, czy kąpiel w wannie, decydują warunki mieszkaniowe. Nie każdy może pozwolić sobie na instalację obydwu rozwiązań jednocześnie, nie w każdej łazience zmieści się wygodna wanna. Ważny jest także czas, gdyż wiele osób ceni sobie szybkie i skuteczne rozwiązania. Warto pamiętać również o ekologii – długie kąpiele, ale również długie gorące prysznice zużywają duże ilości wody oraz energii potrzebnej do jej ogrzania, co nie jest bez znaczenia dla środowiska. Pod tym kątem szybki prysznic wydaje się optymalnym wyborem. Co jeszcze przemawia za wyborem mycia się pod prysznicem? Oto argumenty:
- oszczędność czasu – prysznic nie wymaga przygotowania, może być wzięty szybko i trwać tylko kilka minut,
- wygoda – nie trzeba wchodzić do wanny, czekać na nalanie wody, regulować jej temperatury,
- dostępność pryszniców dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi jest znacznie większa,
- dynamiczna regulacja temperatury – można brać zarówno zimny, jak i letni czy gorący prysznic,
- możliwość użycia funkcji słuchawki lub kabiny prysznicowej do masażu.
Warto jednak zaznaczyć, że podobne argumenty wysnuwają także wielbiciele kąpieli, wiele zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji.
Co w końcu wybrać: prysznic czy kąpiel w wannie?
Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. W niektórych sytuacjach lepszy będzie prysznic, kiedy indziej ciężko wyobrazić sobie dzień bez kąpieli w wannie. Obydwa sposoby dbania o higienę, pielęgnację i możliwość relaksu są dobre, a ostateczny wybór zależy w dużej mierze od dostępności sprzętów w łazience oraz indywidualnych preferencji.