Drążenie wgłębne CNC – na czym polega?

Technologie obróbki metali przez ostatnie lata ewoluowały, rozwijając się zgodnie z oczekiwaniami sektora przemysłu i mechaniki precyzyjnej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych obrabiarek CNC w parkach maszynowych firmy mają możliwość outsourcingu procesów nadawania ostatecznego kształtu prototypom i produktom wytwarzanym na masową skalę. Dziś opowiemy o specjalistycznym wykorzystaniu miedzianej lub grafitowej elektrody roboczej, która poprzez drążenie nadaje precyzyjnego kształtu obrabianym przedmiotom. Na czym polega elektroerozyjna obróbka skrawaniem stosująca elektrodrążarki wgłębne? Do jakich materiałów można stosować tę metodę?

Co to jest elektrodrążenie wgłębne?

Drążenie wgłębne CNC to specjalistyczna metoda wykrawania warstwy materiału z przedmiotu, realizowana w procesie zagłębiania się elektrody roboczej w strukturze bazowej. Elektrodrążenie wgłębne jeszcze do niedawna przeprowadzano w maszynach sterowanych ręcznie, gdzie za efekt odpowiadali technicy dokonujący obróbki. Zasada, jaką przyjmuje elektrodrążenie EDM, korzysta ze zjawiska erozji elektrycznej następującej w materiale po serii wyładowań, które zachodzą w ciasnej przestrzeni między elektrodą a powierzchnią obrabianego materiału zanurzonego w płynnym izolatorze elektrycznym. Elektrodrążenie wgłębne pozwala osiągnąć specyficzne kształty w strukturze przedmiotu, dlatego jest stosowane w procesie produkcji narzędzi precyzyjnych czy form wtryskowych. Drążenie wgłębne w maszynie CNC sprawia, że cały proces staje się jeszcze bardziej wydajny i precyzyjny. Wszystkie parametry elektrodrążenia podlegają kontroli oprogramowania CAD, które zawiera założenia projektowe i odpowiada za powtarzalność wyników. Drążenie wgłębne w maszynie CNC powoduje kontrolowane i punktowe parowanie cząsteczek przedmiotu poddawanego obróbce. Maksymalne temperatury, jakie odnotowano w punkcie największego zbliżenia elektrody i materiału bazowego, sięgają nawet 50 tysięcy stopni Celsjusza. Usługa elektrodrążenia wgłębnego staje się niezbędna przy pracy na materiałach trudnoskrawalnych, takich jak aluminium, magnez, czy tytan. Technika elektrodrążenia EDM dostarcza spodziewanych rezultatów przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka uszkodzenia materiału.

Usługa elektrodrążenia wgłębnego w parku maszynowym Sacher

Elektrodrążenie EDM stanowi kluczowy składnik oferty firmy Sacher, dysponującej nowoczesnym parkiem maszynowym do realizacji kompleksowych zleceń obróbki metali. Obrabiarki CNC wykorzystywane w procesie elektrodrążenia charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi i wydajnością, które umożliwia uruchomienie produkcji masowej. Drążenie wgłębne EDM w firmie Sacher wykorzystuje elektrody miedziane i grafitowe, dobierając narzędzia do specyfiki danego zlecenia. Szczegółowe informacje o ofercie wraz z opisem każdej technologii można znaleźć pod adresem www.sacher-cnc.pl. Firma Sacher stwarza warunki dla nowoczesnych linii produkcyjnych, proponując przedsiębiorcom outsourcing usługi elektrodrążenia wgłębnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 17 =