Antyrama A4 – szklana czy plastikowa? Którą wybrać?

Antyrama to rodzaj oprawy pozbawionej krawędzi bocznych. Składa się ona z frontu oraz tyłu (z płyty pilśniowej lub wiórowej), pomiędzy którymi umieszcza się dzieło, a całość łączy się metalowymi spinkami. To bardzo prosta konstrukcja, pasująca do wielu wnętrz – szczególnie tych nowoczesnych. Na rynku dostępne są antyramy z frontem szklanym lub plastikowym (plexi, szkło akrylowe), a także plastikowe z powłoką antyrefleksyjną. Zanim zdecydujemy się, na którąś z nich warto poznać ich wady i zalety.

Antyrama A4 – najbardziej popularny format

Antyrama A4 to jeden z najczęściej wybieranych rozmiarów, który wielkością odpowiada standardowej kartce z drukarki (czyli 210 x 297 mm). Po ten format sięga się, aby wydrukować i oprawić ważne dyplomy, certyfikaty. Jeżeli mamy dokumenty, które są potwierdzeniem zdobytych przez nas kwalifikacji, to warto oprawić je w antyramę A4, aby móc zaprezentować je światu oraz ochronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Taką oprawę bardzo często wykorzystuje się w miejscach użyteczności publicznej, takich jak: biblioteka, szpital, szkoła lub przedszkole, hotelach, a także w prywatnych gabinetach lub biurach. Po antyramę możemy też sięgnąć, aby oprawić w nią zdjęcia, grafiki, ulubione koszulki piłkarskie (lub inne osobiste pamiątki), czy puzzle.

Który front antyramy wybrać – szklany czy plastikowy?

Antyrama szklana jest dobrym wyborem dla osób, które lubią tradycyjne materiały. Szkło wygląda bardziej elegancko niż jego odpowiednik z tworzywa sztucznego. Tego rodzaju oprawa dobrze sprawdzi się w biurze lub w salonie. Polecana jest do zabezpieczenia prac i dokumentów wielkości A4 lub mniejszych.

Antyrama plastikowa to gwarancja bezpieczeństwa, dlatego szczególnie często wykorzystywana jest w miejscach, w których przebywają dzieci lub zwierzęta. Taka oprawa nawet w przypadku silnego uderzenia, nie rozbija się na drobne i ostre kawałki. Szkło akrylowe cechuje się dużą przezroczystością – umieszone za szybą plexi prace są równie dobrze widoczne, jak te za szkłem. Antyrama plastikowa jest polecana także w sytuacji, kiedy chcemy zawiesić na ścianie dzieło o dużym wymiarze – antyrama szklana mogłaby się okazać zbyt ciężka. Lekka i nierozbijająca się antyrama plexi jest bezpiecznym rozwiązaniem, gdy chcemy umieścić ją na półce, szafce nocnej lub stoliku. W takich miejscach antyrama szklana mogłaby szybko ulec zniszczeniu.

Antyrama plastikowa (plexi) pokryta specjalną powłoką antyrefleksyjną jest idealnym rozwiązaniem dla oprawy dzieł i dokumentów, które są narażone na intensywne działanie promieni słonecznych lub światła sztucznego. Pod wpływem promieni UV papier ulega uszkodzeniu – żółknie, a kolory blakną. Szkło akrylowe z powłoką antyrefleksyjną odbija światło, rozprasza je i nie przepuszcza, skutecznie chroniąc znajdujące się za nim dzieła. Po tego rodzaju oprawę sięga się w galeriach sztuki, muzeach, czy podczas wystaw plenerowych, ale warto także wykorzystać ją we własnym mieszkaniu, zwłaszcza jeżeli chcemy zagospodarować mocno nasłonecznioną ścianę.

Gdzie kupić antyramy?

Rodzaj antyramy należy zawsze dobrać do warunków, w jakich ma być umieszczona – nadrzędną zasadą powinny być względy bezpieczeństwa oraz wielkość dzieła, które chcemy oprawić. Gdzie kupić niedrogą, ale dobrej jakości antyramę? Warto odwiedzić Galerię Ram w Warszawie lub sprawdzić jej ofertę w sklepie internetowym Aluramy.pl. Firma prowadzi swoją działalność już od 70 lat, zajmuje się produkcją: ram, antyram, passe-partout oraz opraw luster. W Galerii Ram mamy do wyboru wszystkie możliwe fronty (szklany, plastikowy i z powłoką antyrefleksyjną) w standardowych rozmiarach oraz na wymiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 16 =