Jakie są skutki nielegalnej budowy?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Grzywna, a nawet kara więzienia – z takimi sankcjami musi liczyć się inwestor, który nielegalnie zrealizował budowę. Do tego dochodzi konieczność jej legalizacji lub rozbiórki, co zawsze rodzi spore koszty. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji budowlanej warto zastanowić się, jakie się skutki nielegalnej budowy.

Kiedy budowa jest nielegalna?

Zgodnie z obowiązującym prawem, budowę można przeprowadzić na trzy sposoby: bez dokonywania jakichkolwiek formalności, po zgłoszeniu do urzędu, oraz na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wszystko zależy od tego, co dokładnie chce wybudować inwestor. Co prawda w ostatnich latach ustawodawca dąży do uproszczenia procedur budowlanych i umożliwienia realizacji inwestycji, jednak zawsze trzeba sprawdzić, jakie dokładnie formalności należy załatwić, aby budowa była w pełni legalna.

Adwokat prawo budowlane Wrocław wskazuje, że nie zawsze odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby budowa była legalna, jest prosta. Przepisy prawa niekiedy nie są jednoznaczne, a zamierzenia inwestora na tyle złożone, że bez konsultacji z doświadczonym prawnikiem zajmującym się prawem budowalnym nie trudno o błąd. Jego konsekwencje zaś zawsze są poważne: w dzisiejszych czasach trudno spodziewać się, że samowola budowlana ujdzie inwestorowi na sucho. Jakie są skutki nielegalnej budowy?

Kary za nielegalną budowę

Z nielegalną budową mamy do czynienia zarówno wtedy, gdy inwestor w ogóle nie dopełni żadnych formalności, jak i wtedy, kiedy załatwi je nie tak, jak trzeba. Wówczas należy liczyć się z grzywną, karą ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat dwóch oraz z obowiązkiem doprowadzenia budowy do stanu zgodnego z prawem. Prawnik z Wrocławia wyjaśnia, że kara za samowolę budowlaną w dużej mierze zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Zawsze jednak nadzór budowlany nakazuje wstrzymanie realizacji prac budowlanych prowadzonych niezgodnie z prawem i ich legalizację.

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Sama procedura legalizacji samowoli zależy od tego, w jakim trybie należałoby od samego początku prowadzić budowę. Przeważnie trzeba przedstawić dokumenty świadczące o tym, że dana inwestycja może być prowadzona na określonym terenie. Chodzi tu przykładowo o zaświadczenie o treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Następnie trzeba przedstawić projekt budowlany albo projekt zagospodarowania działki lub terenu. Oczywiście inwestor musi wpłacić opłatę legalizacyjną. Jej wysokość przeważnie waha się w przedziale od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Warto pamiętać, że po złożeniu wniosku o legalizację, organ musi dać inwestorowi co najmniej 60 dni na skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Jest to termin minimalny, co oznacza, że urzędnicy mogą dać więcej czasu na opracowanie i przedłożenie im dokumentacji. Termin ten powinien zostać dostosowany do poziomu skomplikowania danej sprawy. Jedno jest pewne: prościej jest od razu realizować budowę w pełni legalnie. Dzięki temu inwestor unika sporych problemów i poważnych sankcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 11 =