Trendy 2023 – poznaj najmodniejsze krzesła i fotele

Trendy wnętrzarskie zmieniają się i ewoluują właściwie co roku, choć nie tak drastycznie jak tendencje modowe. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba corocznie zmieniać wystrój mieszkania! Warto śledzić je raczej po to, by zobaczyć, w jakim kierunku zmierza design i być może zainspirować się, jeśli akurat planujesz remont albo jesteś świeżo na etapie urządzania domu. Co trendwatcherzy proponują na 2023? Zobacz nasz przegląd trendów!

Powrót do natury, czyli trend na ekologię

Tendencja ta utrzymuje się kolejny rok i nikogo nie dziwi już ten zwrot w kierunku natury. Pośpiech, wielkomiejski pęd, trudne wydarzenia na świecie sprawiły, że ludzie zaczęli szukać wytchnienia i odpoczynku w naturze. Przejawem tej potrzeby obcowania z przyrodą jest też zmiana w aranżowaniu wnętrz. Coraz częściej podstawowymi materiałami wykończeniowymi są te najbardziej naturalne: drewno i kamień. Wybiera się stonowane, neutralne barwy i kolory ziemi, wprowadza roślinność zamiast plastikowych bibelotów.

Siedziska, które podkreślą naturalny duch wnętrza to oczywiście głównie modele wykonane z drewna, np. minimalistyczne drewniane stołki do salonu czy głębokie fotele obite grubym płótnem. W trendzie pozostaje także ponadczasowa klasyka, czyli krzesła tapicerowane drewniane, które tak naprawdę nigdy nie wychodzą z mody.

Kolor roku – Viva Magenta!

Trendy wnętrzarskie obejmują oczywiście także kolory – pod tym względem warto zapoznać się z raportem Instytutu Pantone, który co roku ogłasza kolor roku. W 2023 został nim wyrazisty i charakterystyczny odcień Viva Magenta. To kolor wywodzący się z czerwieni, który ma symbolizować witalność, energię i siłę. Mówi się, że to odcień zakorzeniony w naturze, wywodzący się z rodziny czerwieni i wyrażający nowy sygnał siły, odważny i nieustraszony, pulsujący kolor, którego żywiołowość sprzyja radosnemu i optymistycznemu świętowaniu, pisaniu nowej historii.

Czy zgodnie z tym trendem należałoby przemalować ściany na ten szalony odcień? Niekoniecznie. Można wprowadzić go do wnętrz w postaci detali albo pojedynczych mebli, np. eleganckiego, dekoracyjnego fotela.

Vintage/retro i łączenie starego z nowym

2023 to kolejny rok, w którym z nostalgią spoglądać się będzie w stronę minionych dekad. We współczesnych aranżacjach pojawią się elementy wyposażenia z minionych epok, a szczególnie:

  • PRL-u, czyli lat 50., 60. i 70. XX wieku
  • lat 80., czyli między innymi szalonego stylu Memphis.

Ten powrót do przeszłości jest spowodowany nie tylko tęsknotą za tym, co dawne, ale także chęcią stworzenia ciekawej i oryginalnej przestrzeni do życia. Czerpanie inspiracji z poprzednich epok daje właśnie taką możliwość! Coraz popularniejsze będzie wyszukiwanie perełek designu na targach staroci i w antykwariatach.

Wykorzystywanie tego, co już zostało wyprodukowane, ma też inny wymiar – pozwala zminimalizować ilość kupowanych przedmiotów, a co za tym idzie – nie generować kolejnych odpadów. Vintage to więc w pewnym sensie nie tylko styl wnętrzarski, ale także sposób życia.

Jakie krzesła nawiązujące do estetyki retro będą na topie? Miłośnicy polskiego midcentury będą szukać kultowych w PRL-u „Lisków” i „Chierowskich”, a także tradycyjnych drewnianych krzeseł tapicerowanych z tego czasu. Ci, którym w duszy grają lata 80. i ekscentryczny styl Memphis z pewnością poszukają modeli z plastiku w energetycznych kolorach.

Japandi – nowa odsłona minimalizmu

Niezwykle modnym stylem, wpisującym się zresztą w naturalistyczną i ekologiczną tendencję pozostanie japandi. To połączenie japońskiego minimalizmu i zamiłowania do natury oraz skandynawskiej wygody i przytulności. Choć style ten nie pojawił się teraz, wciąż będzie w czołówce najchętniej wybieranych estetyk. Naturalne surowce i tkaniny, kolory ziemi i beże, brak zbędnych ozdób, a ponadto – spokój i harmonia panująca we wnętrzach to cechy charakterystyczne tego stylu.

Krzesła i fotele, które pasują do tego trendu, są minimalistyczne i mają proste formy. Jeśli chcesz kupić krzesło tapicerowane drewniane to wybierz obite naturalną tkaniną, na przykład bawełną. Japandi cechują także niskie meble, szczególnie w salonie. Z tego względu, ciekawą opcją jest siedzisko do salonu w formie płaskiego, niskiego pufa – doskonale będzie współgrało z równie niewysokim stolikiem kawowym. Tak zaaranżowana przestrzeń do wypoczynku w salonie będzie wręcz dosłownym nawiązaniem do japońskiej kultury.

Przytulne i wygodne domowe biuro

Czy konkretne pomieszczenie może stać się trendem? Okazuje się, że tak! W czasie pandemii gabinet, biblioteczka czy po prostu kąt do pracy były dla wielu osób niezbędną przestrzenią, by móc normalnie pracować. Choć pandemia teoretycznie się skończyła, wiele osób pozostało przy pracy zdalnej albo częściowo zdalnej. Utrzymała się zatem potrzeba posiadania choćby niewielkiego biura.

W trendach jest więc wygospodarowanie w domu przestrzeni, którą w ergonomiczny sposób będzie można zaadaptować na domowe biuro. Biurko i obrotowe krzesło z regulowaną wysokością to podstawowe elementy, o które należy zadbać. W 2023 roku nie ma już miejsca na rozkładanie laptopa na kuchennym stole – trendy mówią jasno: zasługujesz na wygodną przestrzeń do pracy, która będzie sprzyjać skupieniu i produktywności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − osiem =