Jakich desek użyć do budowy tarasu?

Drewniany taras pasuje do każdego domu, bez względu na jego styl architektoniczny. Wyłożony deskami taras jest znacznie przytulniejszy od tarasu wykończonego płytami betonowymi, czy jednak jest równie trwały? To zależy od wyboru desek.

Drewno egzotyczne

Deski tarasowe z drewna egzotycznego są wyjątkowo odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Ulewne deszcze, mróz, intensywne promieniowanie słoneczne – taras z drewna egzotycznego dobrze zniesie takie warunki, nawet jeśli nie będzie mieć ochronnego zadaszenia. Gatunki takie jak tek, massaranduba, lapacho, cumaru czy bangkirai mają doskonałe parametry, są twarde wytrzymałe na ścieranie, a jeśli taras jest dobrze wykonany i regularnie konserwowany, to deski z drewna egzotycznego wytrzymają nawet kilkadziesiąt lat eksploatacji na świeżym powietrzu.

Niestety, za tak wysoką jakość trzeba słono zapłacić – egzotyczne drewno jest bardzo drogie, dlatego większość inwestorów szuka czegoś o nieco gorszych parametrach, za to w przystępniejszej cenie.

Gatunki iglaste

Dobrą alternatywą dla drewna egzotycznego są drzewa iglaste. Sosna, świerk skandynawski czy modrzew syberyjski to drewno, które pod względem właściwości nie jest wiele gorsze, za to jest sporo tańsze, a taras z takich desek prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Modrzew wyróżnia się wysoką odpornością na wilgoć oraz na ścieranie, jest twardym drewnem i dobrze zaimpregnowane nie będzie niszczeć pod wpływem grzybów oraz innych szkodników.

Sosna jest łatwa w obróbce, ale niestety, ma skłonność do paczenia, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania i raczej nie nadaje się na tarasy bez zadaszenia. Deski ze świerku, dostępne na Siekierki.com.pl, bardzo dobrze znoszą niskie temperatury oraz upały, są wytrzymałe i odporne na obciążenia, po zaimpregnowaniu wytrzymują działanie wilgoci.

Odpowiednia pielęgnacja drewnianego tarasu

Nawet najlepsze drewno nie zda egzaminu, jeśli taras nie będzie regularnie konserwowany. Pielęgnacji wymagają również deski z drewna egzotycznego, bo bez tego drewno z czasem straci swoje cenne właściwości oraz zacznie blaknąć pod wpływem słońca. Deski sosnowe oraz świerkowe bezwzględnie wymagają impregnacji przed ułożeniem ich na tarasie. Do malowania najlepiej użyć farby z filtrem UV, a zabezpieczenie musi być wykonane z każdej strony, nie tylko tej widocznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 5 =