Endometrioza – objawy, przyczyny i leczenie

Czy posiadasz charakterystyczny, nieprzyjemny ból w okolicy miednicy, często w trakcie menstruacji? Być może cierpisz na endometriozę, a jej objawów nie należy bagatelizować. Powinno się jak najszybciej udać do lekarza ginekologa. Endometrioza bywa tak bolesna, że potrafi zdezorganizować codzienne, ułożone życie, zmieniając przyjemne chwile w uciążliwy i postępujący ból. Jakie są objawy endometriozy i w jaki sposób ją leczyć?

Co to jest endometrioza?

Endometrioza inaczej zwana gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówką macicy jest chorobą u podłoża której leży rozrost endometrium, czyli błony śluzowej macicy poza macicą. Jeśli nie możecie sobie tego wyobrazić, to tak jakby błonę śluzową porozrzucać po różnych organach, w których normalnie nie występuje. Najczęściej pojawia się w jamie otrzewnej, rzadziej na przykład w sklepieniu pochwy. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego, w tychże miejscach powstają zrosty oraz guzki. U kobiet, które posiadają prawidłowy cykl miesiączkowy, przez trzy tygodnie błona śluzowa narasta, by następnie złuszczyć się podczas trwania miesiączki. Zdarza się jednak, że u niektórych kobiet część komórek endometrium dostaje się do jajowodów, by następnie znaleźć się w jamie brzusznej, dochodząc do jajników, jelit, ścian pęcherza, oraz otrzewnej i tam już pozostają na zawsze. Tę sytuację nazywa się endometriozą.

Bardzo ważne, aby zgłosić się do lekarza ginekologa, najlepiej jak tylko zaczną pojawiać się objawy. W Centrum Medycznym Babka Medica w podejrzeniu endometriozy wykonuje się USG z podaniem specjalnego żelu, który pomoże w uwidocznieniu zmian. Jej wczesna diagnoza zwiększy szansę na poprawę jakości życia kobiety.

Czy u wielu kobiet występuje endometrioza?

Zjawisko endometriozy stało się już nagminne, coraz więcej kobiet skarży się na nieprzyjemne objawy. Skala jest na tyle duża, że dotyczy od 5% do 7% kobiet w okresie rozrodu, najczęściej pacjentek w wieku od 30 do 40 lat. Zdarza się także, że mężczyźni cierpią na endometriozę, szczególnie po przeprowadzonej terapii hormonalnej, na przykład z powodu raka gruczołu krokowego – ale to pojedyncze przypadki.

Dlaczego endometrioza występuje u kobiet?

Endometrioza znana jest od ponad 200 lat, ale przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Istnieje kilka teorii, z których jedna mówi, że zjawisko częściej dotyka kobiety, których żeńska część, jak mamy czy babcie również miały z tym problem. Więcej niż połowa badanych kobiet otrzymała endometriozę genetycznie.

Co to jest endometrium?

Endometrium to błona śluzowa, która wyścieła macicę od wewnętrznej strony. U kobiet błona śluzowa każdego miesiąca się rozrasta, tak aby móc przyjąć zapłodnioną komórkę jajową. W momencie, kiedy nie dochodzi do zapłodnienia, błona złuszcza się, i tak każdego miesiąca.

Objawy w endometriozie

Najczęściej występującym objawem jest ból, który jest zlokalizowany w pachwinie, w dolnej części brzucha, zdarza się, że i w okolicy odbytu. Do kolejnych objawów należą:

  • bardzo bolesne miesiączki;
  • długie i obfite miesiączki;
  • plamienia międzymiesiączkowe;
  • niewielkie ilości krwi w moczu i kale;
  • ból podczas wypróżniania oraz oddawania moczu;
  • ból w trakcie aktu seksualnego.

Zbyt późne rozpoznanie choroby lub jej niewłaściwe leczenie może prowadzić do powikłań, jeszcze bardziej utrudniających komfort życia codziennego. Nieleczona endometrioza może spowodować, niedrożność jajowodów, zaburzenia motoryki jelit oraz niedrożność jelit, jak i nawet zagrożenie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + 16 =