Jaki podkład wybrać do trudnego podłoża?

Nałożenie powłoki malarskiej wiąże się zwykle z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia podłoża.

Proces ten (powszechnie nazywany gruntowaniem) pozwala zwiększyć jego przyczepność, co prowadzi do wzmocnienia nałożonej warstwy farby. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Często farby kładzie się na bardzo trudne podłoża, co wymaga zastosowania specjalistycznego gruntu.

Preparat gruntujący, trudne podłoże i jego charakterystyka

Co można zaliczyć do tzw. trudnego podłoża? Otóż chodzi tu przede wszystkim o powierzchnie charakteryzujące się zmienną chłonnością i zróżnicowaną kolorystyką. Czymś takim mogą być np. popularne w ostatnich latach płyty kartonowo-gipsowe, które dodatkowo pokryte są warstwą szpachli. W celu zabezpieczenia takiej powierzchni, konieczne byłoby co najmniej kilkukrotne zastosowanie warstwy gruntującej. Niestety, jest to proces kosztowny i czasochłonny. Dużo skuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych powłok ochronnych, dzięki którym można uzyskać zdecydowanie większą przyczepność podłoża.

Optymalne właściwości podkładu gruntującego

Inwestor chcący uzyskać optymalne właściwości podkładu gruntującego, może skorzystać z preparatów sporządzonych np. na podstawie spoiwa dyspersyjnego i krzemianowego. Mowa tu przede wszystkim o gruncie, który jest stosowany wewnątrz budynków i to bezpośrednio na bardzo chłonnych podłożach. Grunt dyspersyjny warto kłaść m.in. na wspomnianych wcześniej płytach kartonowo-gipsowych, ale też na:

  • gładziach szpachlowych,
  • masach szpachlowych,
  • gładziach, w tym produktach gipsowych,
  • różnych rodzajach tynków, w tym tynkach wapiennych, cementowych, gipsowych i cementowo-wapiennych itd.

Obostrzenia dotyczące stosowania

Niestety, dyspersyjne warstwy gruntujące mają kilka ograniczeń, które w niektórych okolicznościach uniemożliwiają ich nałożenie. Za pomocą produktu nie można np. gruntować powierzchni wyróżniających się niskim poziomem zwilżalności, gdyż w przeciwnym razie warstwa malarska nie uzyska odpowiednio dużej przyczepności. Do takich powierzchni zalicza się m.in. dyspersyjne powłoki malarskie, ale też powłoki tynkarskie, które zostały przygotowane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych.

Alternatywa dla budowlańca

Podkład gruntujący Aqualit to produkt, który doskonale wpisuje się w charakterystykę optymalnego podkładu gruntującego dla trudnych nawierzchni. Połączenie spoiwa dyspersyjnego i krzemianowego znacząco zwiększa przyczepność podłoża i jednocześnie ogranicza konieczność wielokrotnego nakładania warstwy gruntującej. Podkład gruntujący KABE Aqualit jest preparatem stosowanym maksymalnie dwa razy w celu zapewnienia optymalnych właściwości podłoża przygotowywanego pod powłokę malarską.

Podsumowując, zastosowanie krzemianów jest kluczem do zwiększenia przyczepności powierzchni trudnych, w tym gipsowych i wapiennych. Uzyskana w ten sposób powłoka może i nie do końca radzi sobie z nawierzchnią syntetyczną, ale w pozostałych przypadkach doskonale zdaje egzamin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 4 =