Graficy oraz pozostały osoby z szeroko pojętej branży fotograficznej to jedna z najbardziej wymagających grup konsumentów. Obrabianie filmów jest oczywiście znacznie bardziej obciążającym komputer zadaniem, aczkolwiek podobnie jak w przypadku zdjęć bardzo ważna jest tu jakość ekranu. Ogromne zróżnicowanie dostępnych na rynku konfiguracji samodzielnych monitorów i wbudowanych w laptopy wyświetlaczy może utrudniać dobranie optymalnego rozwiązania. W poniższym poradniku podpowiadamy jakie parametry monitora są najbardziej istotne z perspektywy fotografa oraz na co warto zwrócić uwagę przy zakupie profesjonalnego sprzętu.
Dobry monitor dla fotografa – Jakie parametry powinien posiadać?
Jednym z najbardziej istotnych czynników, które należy rozpatrzyć w trakcie poszukiwania optymalnego monitora, jest jego rozmiar (najczęściej opisywany jest przy pomocy przekątnej matrycy). Wbrew pozorom zasada im większe, tym lepsze nie sprawdza się tu najlepiej, ponieważ zbyt duży ekran utrudnia pracę i męczy wzrok. Jednym z najbardziej uniwersalnych i najczęściej wybieranych rozmiarów jest 27-calowy wariant. Oczywiście bez problemu znaleźć można także większe i droższe 29 lub 32-calowe modele oraz mniejsze i tańsze 24-calowe. W kwestii takiej jak monitory sklep internetowy Hanzo pochwalić się może bogatym wachlarzem rozwiązań topowych marek takich jak Acer, Asus, HP, LG czy Samsung.
Dobry monitor dla grafika lub fotografa musi cechować się przede wszystkim wiernym odwzorowaniem barw i kontrastów. Parametrem, który wskazuje na możliwości danego modelu w tym zakresie, jest skala zakresu barw, która wyrażona może być standardem sRGB, Adobe RGB lub ProPhoto RGB. W niektórych przypadkach możliwa jest oczywiście konwersja, ale w praktyce może odbijać się to na jakości lub wierności odwzorowania obrazu. Bardzo istotnym aspektem jest także możliwość precyzyjnej kalibracji ekranu (np. jasność, temperatura, kontrast, rozdzielczość itp.) oraz gotowość do pracy z sygnałem HDR. Przy wyborze profesjonalnego monitora warto zwrócić też uwagę na rodzaj matrycy oraz konfigurację gniazd i portów.
Kiedy opłaca się zainwestować w dodatkowy ekran do retuszu i obróbki zdjęciowej?
Obrabianie zdjęć w wysokiej rozdzielczości na 15 lub 17-calowym monitorze laptopa nie należy do najłatwiejszych zadań. W przypadku sporadycznej i niespecjalnie skomplikowanej obróbki niewielkiej liczby fotografii inwestycja w profesjonalny monitor do grafiki jest dosyć kosztowna. Sprzęt tego rodzaju nie jest też idealnym rozwiązaniem dla graczy, ponieważ z ich perspektywy prędkość odświeżania obrazu jest dużo bardziej istotna od wierności odwzorowania barw. W przypadku osób zajmujących się retuszem i profesjonalną obróbką zdjęć jest to jednak jak najbardziej uzasadniony wydatek. Wysokiej jakości monitor docenią z pewnością zarówno amatorzy, jak i też profesjonaliści, ponieważ sprzęt tego typu odczuwalnie ułatwia pracę. Większa przestrzeń robocza bardzo często pozwala zminimalizować konieczność przeskakiwania pomiędzy oknami programów. Można ją wykorzystać także do personalizacji palety narzędzi i skrótów oraz popularnego obecnie multitaskingu.