Awaria układu hamulcowego – najczęściej spotykane uszkodzenia

Awarie układu hamulcowego objawiają się w dość specyficzny sposób. Niektóre z nich całkowicie unieruchamiają auto. Mniej poważne usterki można naprawić samodzielnie, a niektórym nawet zapobiegać w odpowiedni sposób konserwując układ hamulcowy.

Awarie układu hamulcowego objawiają się w dość specyficzny sposób. Niektóre z nich całkowicie unieruchamiają auto. Mniej poważne usterki można naprawić samodzielnie, a niektórym nawet zapobiegać w odpowiedni sposób konserwując układ hamulcowy.

Z czego składa się układ hamulcowy?

Ponieważ w większości samochodów stosuje się już tylko układ tarczowy, skupmy się właśnie na tym rodzaju układu hamulcowego. Jest on zbudowany z następujących elementów: pompa hamulcowa, zbiornik płynu hamulcowego, pompa podciśnienia układu hamulcowego, zaciski hamulcowe, tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, sztywne przewody hamulcowe, a także elastyczne przewody hamulcowe. Do poprawnego działania układu hamulcowego potrzebny jest również płyn hamulcowy.

Popularne uszkodzenia układu hamulcowego

Lista popularnych uszkodzeń układu hamulcowego jest bardzo długa. Wśród nich można znaleźć:

  • Problemy powodowane przez płyn hamulcowy

Stary płyn hamulcowy lub zawodniony może powodować nieprawidłowe działanie układu. Tak samo będzie przy niewielkim i dużym wycieku płynu, a także, gdy wymiana go zostanie przeprowadzona niepoprawnie.

  • Problemy powodowane przez pompę hamulcową

Kiedy pompa hamulcowa ulega zużyciu, pedał hamulca zaczyna zachowywać się w niecodzienny sposób. Na przykład przestaje stawiać opór. Zużyta pompa może też powodować wycieki oleju.

  • Problemy powodowane przez pompę podciśnienia

Na problem pompy podciśnienia może wskazywać konieczność zbyt mocnego naciskania pedału hamulca, ponieważ tylko wtedy będzie on w stanie zatrzymać samochód.

  • Problemy powodowane przez przewody hamulcowe

Zawodnienie oleju, a także wycieki płynu hamulcowego to objawy uszkodzonych przewodów hamulcowych.

  • Problemy powodowane przez tarcze hamulcowe

O problemie z tarczami hamulcowymi mogą świadczyć następujące objawy: pęknięcia, hałas metaliczny i wibracje podczas hamowania oraz zapach spalenizny podczas hamowania.

  • Problemy powodowane przez klocki hamulcowe

Jeśli podczas hamowania pojawia się hałas, a auto wówczas jest ściągane na jedną stronę, to należy wziąć pod uwagę, iż mogło dojść do zużycia klocków hamulcowych. O tym samym świadczy niska skuteczność hamowania oraz zapach spalenizny podczas tej czynności.

  • Problemy powodowane przez zaciski hamulcowe

Zaciski hamulcowe mogą skorodować, na przykład w wyniku nieterminowej wymiany płynu hamulcowego. Wówczas wymagają wymiany. W tym miejscu może też dojść do wycieków płynu hamulcowego.

  • Problemy powodowane przez hamulec awaryjny

Problemy te objawiają się koniecznością coraz wyższego zaciągania dźwigni hamulca ręcznego i niską skutecznością hamowania.

Układ hamulcowy bez względu na rodzaj awarii można naprawić. Jeśli nie samodzielnie, to z pomocą mechanika w profesjonalnym warsztacie. Dobry dostęp do niezbędnych części daje szansę na przywrócenie pełnej sprawności zarówno dla samego układu, jak i całego samochodu. Wybierając części układu hamulcowego, należy zwrócić uwagę nie tylko na markę i model auta, ale również na ich jakość, bo od niej będzie zależała jakość pracy układu. Duży wybór części z tej właśnie kategorii można znaleźć w sklepach internetowych.

Sprawdź najlepszy sklep z częściami samochodowymi https://superparts.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 1 =