Poszukujesz diety prozdrowotnej lub antycukrzycowej? Dieta niskoglikemiczna to strzał w dziesiątkę – możliwość utraty zbędnych kilogramów, jak i pozbycie się zaburzeń gospodarki cukrowej. Przeczytaj, co to jest IG, poznaj zasady diety niskoglikemicznej, sprawdź, w jaki sposób przestrzegać jej zasad.
Co to jest IG?
IG to skrót od indeksu glikemicznego. Pojęcie to zostało wprowadzone w latach 80. ubiegłego wieku przez Wolevera i Jenkinsa. Aktualna definicja obowiązuje jednak od 1998 roku, od tego też czasu pojęcie indeksu glikemicznego brzmi tak:
Indekst glikemiczny – wartość pola powierzchni pod krzywą stężenia glukozy we krwi po 2 godzinach od spożycia określonego produktu zawierającego 50 g przyswajalnych cukrów, którą należy odnieść do wartości pola powierzchni krzywej powstałej po spożyciu 50 gramów czystej glukozy.
Dieta niskoglikemiczna i jej zasady
Podstawą diety są pokarmy o niskim IG (<55), wywołujące najmniejsze skoki poziomu cukru we krwi. Między innymi są to warzywa, grzyby, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i nasiona roślin strączkowych.
Kolejne to produkty o średnim IG (56-69), które powinno się spożywać rzadziej, natomiast ograniczyć należy te o wysokim indeksie glikemicznym (>70), które powodują fluktuacje poziomu glukozy we krwi. Zaliczyć do nich można:
- napoje słodzone;
- słodycze;
- cukier;
- napoje alkoholowe;
- słone mączne przekąski;
- oczyszczone ziarna zbóż (ryż biały, mąka biała, wafle ryżowe, przetworzone płatki śniadaniowe).
Obniżony poziom węglowodanów
Dietę niskoglikemiczną cechuje obniżony poziom węglowodanów, występujący w postaci złożonej i zapewniający około 40% energii. Odżywianie niskoglikemiczne bogate jest w błonnik. Posiłków głównych powinno być trzy oraz dwie przekąski między nimi, ostatni posiłek należy spożyć 3 godziny przed snem. Dla ułatwienia firma cateringowa Light Catering stworzyła dietę pudełkową – Low IG, którą dostarczają pod same drzwi. To idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych lub nieszczególnie lubiących przygotowywanie posiłków. Będąc na diecie, trzeba się trzymać określonych godzin oraz ilości posiłków. Catering dietetyczny w tym zdecydowanie pomaga.
Co daje dieta niskoglikemiczna?
Jako dieta prozdrowotna posiada wpływ na poziom glukozy we krwi oraz powstawanie tkanki tłuszczowej. Podczas stosowania diety nie zachodzi niebezpieczeństwo zamiany nadwyżki glukozy w tłuszcz, a produkty o niskim indeksie glikemicznym trawione są znacznie wolniej, dzięki czemu nie odczuwa się głodu. Zatem dzięki diecie niskoglikemicznej zadbasz o swoją figurę oraz zdrowie.
Jak każdą dietę należy ją przedyskutować z dietetykiem lub swoim lekarzem. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, odpowiednio zbilansowana dieta pomoże Ci w uzyskaniu smukłej sylwetki.