Jak utrzymać sprężarkę w dobrym stanie przez wiele lat?

Sprężarki powietrza (np. sprężarki śrubowe) to urządzenia powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Aby utrzymać je w dobrym stanie przez długi czas, należy pamiętać o ich poprawnej eksploatacji, serwisowaniu i konserwacji. Dzięki dbałości o sprzęt redukowane są niepotrzebne koszty wynikłe z awarii czy zmniejszenia efektywności działania sprężarki.

Prawidłowa eksploatacja sprężarki

Aby urządzenie przez wiele lat utrzymywało prawidłowe parametry pracy, konieczna jest jego poprawna eksploatacja. Przede wszystkim należy zapoznać się z zaleceniami opisanymi przez producenta, a następnie bezwzględnie ich przestrzegać. Każda sprężarka powietrza powinna pracować w ściśle określonych warunkach, a także powinna być używana do zadań dla niej przeznaczonych. Wszelkie odstępstwa od wyznaczonych zaleceń stają się przyczyną szybszego zużycia i awaryjności sprzętu.

Sprężarki powietrza- konserwacja

Jak prawidłowo konserwować podzespoły sprężarki powietrza? Konserwację sprężarki należy rozpocząć od smarowania silnika. Ta kwestia również jest uściślana przez producenta. Smarowanie silnika powinno przeprowadzać się w zależności od ilości przepracowanych godzin, a także prędkości obrotowej silnika. Przykładowo, silniki dwubiegunowe wyposażone w urządzenia do ręcznego smarowania uzupełniającego wymagają smarowania co ok. 3000 godzin pracy lub też co rok.

Warto wiedzieć, że istnieją także takie sprężarki powietrza, które wyposażone są w automatyczne urządzenia do smarowania (smarownice). Są to sprężarki, które ogromnie ułatwiają proces konserwacji urządzenia, gdyż w danym przedziale czasowym, dostarczają one potrzebną ilość smaru do pojedynczego punktu smarowania. W ten sposób zużycie smaru jest pod pełną kontrolą, a sam proces smarowania jest zdecydowanie precyzyjniejszy. Dzięki temu potencjalne wystąpienie szkód spowodowanych niedostatecznym lub nadmiernym smarowaniem jest znacznie minimalizowane.

Co jest jeszcze ważne, jeśli chodzi o konserwację sprężarki np. śrubowej? Wykonując konserwację sprężarki powietrza, łatwo można zapomnieć o absolutnej podstawie- utrzymywania urządzenia w czystości. Występujące w sprężarkach radiatory, które zajmują się odprowadzaniem ciepła na zewnątrz urządzenia, powinny być dokładnie czyszczone. Wszelkie zanieczyszczenia, które pojawiają się we wszystkich możliwych otworach sprężarki, mogą doprowadzić do przegrzania sprzętu. To zaś może być przyczyną jego poważnych uszkodzeń, czego nikt by sobie nie życzył.

Serwis sprężarek powietrza

Jeśli nastąpi taka sytuacja, że sprężarka ulegnie awarii, należy odrzucić od siebie pokusę zakupu tanich zamienników części sprężarki. Mimo że ich cena zachęca potencjalnego kupca, to patrząc z perspektywy długodystansowej, nie ma tu pewności co do jakości ich wykonania. Po jakimś czasie od wymiany takiej taniej części, może być konieczna kolejna naprawa i to dokładnie tej samej części. Warto wiedzieć także, że niektórzy producenci zastrzegają sobie prawo wycofania gwarancji, jeśli przy naprawie zastosowane zostaną nieoryginalne zamienniki.

Sprężarki powietrza, tak jak większość urządzeń, do długiego użytkowania w dobrym stanie, wymagają dbałości. Czynności poprawnej eksploatacji, czy konserwacji nie są jakoś mocno skomplikowane, ale ważna jest tu regularność. Warto pamiętać o takich rutynowych zabiegach, gdyż pomagają one uchronić sprzęt przed awarią, a właściciela sprzętu przed ponoszeniem niepotrzebnych kosztów. Jeśli szukasz jakościowych urządzeń, sprawdź ofertę https://bogepolska.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =