Jak optymalnie ustawić piec na ekogroszek?

Urządzając dom wielu z nas zastanawia się jak go ogrzewać. Wybór nie jest łatwy, w szczególności, że wciąż zmieniają się ceny opału, lub paliw. Kotły grzewcze różnią się między sobą choćby ze względu na opał, jaki jest podawany. Obecnie popularnym i często wybieranym piecem, jest piec na ekogroszek. Jak używać takiego pieca i jakie jest optymalne ustawianie pieca na ekogroszek? Dowiemy się z poniższego artykułu.

Charakterystyka pieców na ekogroszek

Piec na ekogroszek nie jest niczym innym jak odmianą kotła do centralnego ogrzewania. Najczęściej stosuje się takie kotły w domach jednorodzinnych. Można je podzielić na piec zasypowy i z podajnikiem. Piec zasypowy jest obecnie coraz rzadziej stosowany, za to te z podajnikiem ekogroszku, często można spotkać w domach.

Kotły na ekogroszek różnią się sposobem spalania paliw, rodzajem sterowników, a także mocą. Jednakże wszystkie łączy jedna cecha – są one bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska niż centralne piece węglowe. Piec na ekogroszek powinien zawierać kilka najważniejszych cech. Kotły podajnikowe to z pewnością bardzo nowoczesne urządzenia. Wygodne dla użytkownika oraz ekonomiczne. Dzięki nim, nie musimy kontrolować całego procesu spalania, chodzić i zaglądać do pieca, lub wciąż do niego dokładać. Piece te mają również wiele zalet, a w tym:

  • piec pracuje nawet kilkanaście dni bez konieczności jego obsługiwania,
  • jest łagodniejszy na środowiska,
  • jest ekonomiczny,

jak rozpalić piec na ekogroszek

Kocioł na ekogroszek ma swoje wady, które również warto nadmienić, a jest to między innymi:

  • to, że trzeba kupić opał wyłącznie w konkretnym rozmiarze ziaren,
  • piec jest wciąż zasilany prądem.

Piece na ekogroszek mają zautomatyzowane sterowniki. Wielu z nas nie zna się i nie chce zgłębiać wiedzy na temat spalania węgla, a tym bardziej siedzieć wielu godzin w kotłowni, dlatego sterowniki są tutaj niezbędne. Jest to po prostu wygodne. Za pomocą sterowników możemy ustawiać temperaturę spalania dowolnie według indywidualnych potrzeb.

Ważnym elementem pieca na ekogroszek jest również wszystkopalny palnik, który poradzi sobie zarówno z ekogroszkiem, jak i słabej jakości miałem. Kolejną cechą kotła na ekogroszek jest duża zasobność popielnika, a także samego podajnika szufladowego do pieca. Jest to ważne, ponieważ im więcej opału będziemy mogli włożyć za jednym razem, tym rzadziej będziemy musieli schodzić do kotłowni i doglądać pieca. Musimy liczyć się z tym, że tani piec na ekogroszek, może nie posiadać tak wielu dogodnych cech, dlatego warto zainwestować w dobry piec na ekogroszek.

popularne marki ekogroszku

Optymalne ustawienie pieca na ekogroszek, czyli jakie?

Optymalne ustawienie pieca na ekogroszek, może wymagać doświadczenia polegającego na tym, że sami musimy wiedzieć jakie parametry ustawić. Powinniśmy dostosować je do indywidualnych potrzeb. Jest jednak kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę po to, by zminimalizować ilość popiołu, a także ograniczyć powstawanie spieków. Ważne jest również osiąganie zamierzonych efektów.

Zacząć należy od wyczyszczenia kotła, kanałów termicznych i powietrznych. Następnie należy sprawdzić, czy na ścianach wewnętrznych pieca nie powstały lub nie pozostały żadne osady. Przed ustawieniem pieca, trzeba również sprawdzić kondycję podajnika i poprawność działania ślimaka. Po sprawdzeniu tychże elementów, możemy przystąpić do optymalnego ustawiania pieca na ekogroszek.

Optymalne ustawienia: czas przerwy podawania opału

Jeśli chodzi o podstawowe ustawienie pieca na ekogroszek, to właśnie jedno z tych ustawień. Jeśli chcemy zacząć regulować ustawienie optymalizując piec na ekogroszek, to właśnie od tego powinniśmy zacząć. Stosunek czasu przerwy, do podawania jest bardzo ważne, ponieważ pozwala kontrolować cały proces.

Standardowo ustawienie kotła na ekogroszek nie jest trudne, a ustawianie przerw tym bardziej. Należy ustawić zazwyczaj przerwę w podawaniu na około 40 sekund. Ale można to obserwować i korygować według naszych potrzeb. Od przerw w podawaniu ekogroszku zależy również to, ile ekogroszku spala piec z podajnikiem.

Optymalne ustawienia: Czas w jakim opał jest podawany

Zastanawiając się, jakie są optymalne ustawienia pieca na ekogroszek, warto również zwrócić uwagę na to w jakim czasie podajnik szufladowy do pieca podaje opał. Jaki jest poprawny czas, by piec heitz 16kw został optymalnie ustawiony. Jak ustawić piec na ekogroszek defro, by ustawienie było optymalne.

Czas podawania opału jest ważnym parametrem, ponieważ to kluczowa wartość wpływająca na wydajność kotła na ekogroszek. Standardowe, wstępne ustawienia pieca na ekogroszek wskazują konfigurację czasu podawania opału na 5 sekund. Ma to wpływ na wydajność pieca, ale również na prawidłowe spalanie ekogroszku oraz wzrost zużycia opału.

Optymalne ustawienia: ważna jest moc nadmuchu

Kolejnym ważnym parametrem mającym wpływ na użytkowanie kotła jest moc nadmuchu. To ważny parametr ustawienia pieca na ekogroszek. Zbyt mała moc nadmuchu nadmiernie ograniczy ilość tlenu, a co za tym idzie, utrudni pełne spalenie opału.

Mała moc nadmuchu przy wysokim czasie podawania może skutkować również przysypywaniem niedopalonego opału. Musimy się również zastanowić jaka jest pora roku oraz jak ustawić piec na ekogroszek na lato, a jak na zimę, aby spalanie było wydajne. Nadmuch do pieca to równie ważny parametr jak inne, należy o nim pamiętać, by móc cieszyć się ekonomicznym spalaniem ekogroszku.

dmuchawa pieca na ekogroszek

Co zmniejsza wydajność kotła na ekogroszek?

Prócz respektowania parametrów ustawienia pieca na ekogroszek, powinniśmy również pamiętać o jego odpowiedniej kaloryczności, jeśli chcemy by jego spalanie było wydajne. Należy kupić dobry kocioł na ekogroszek, dowiedzieć się jak ustawić dmuchawę pieca na ekogroszek, ale kupić również dobry opał, o odpowiedniej kaloryczności.

Ekogroszek, jaki kupimy, musi mieć wysoką wartość opałową 26-28 MJ/kg oraz niską zawartość siarki – do 0,6% i popiołu – do 10%, a także jak najniższą spiekalność – poniżej 10. Nie może też być zawilgocony wilgotność nie powinna być większa od 15%. Ponad to, może powodować korozję w kotle.

Jakie piece na ekogroszek polecają instalatorzy?

Jeśli chodzi o ranking pieców na ekogroszek, to wśród nich znajdzie się kilka, które są znane i polecane przez instalatorów. Są nimi, piec heitz 16kw, kocioł logiterm, a także piec galmet 12kw. Warto również zapytać o kocioł defro komfort i sprawdzić ich ustawienia i wszelkie parametry.

2 thoughts on “Jak optymalnie ustawić piec na ekogroszek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + czternaście =