Jak dbać o silnik auta?

Prawdą jest, że bez sprawnego silnika żadne- nawet najlepsze auto nie zadziała. Układ silnikowy jest na tyle skomplikowany, że warto o niego zadbać, aby nie musieć go potem często naprawiać. Silnik odpowiedzialny jest za pracę innych podzespołów, które jeśli działają dobrze i są zadbane sprawiają, że nasze auto jest sprawne bardzo długo. Jak zadbać o silnik? Do czego nie dopuścić i na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka porad.

 

Przede wszystkim smarowanie silnika dobrym olejem silnikowym!

Dużo mówi się o olejach samochodowych i smarowaniu silnikowym. I bardzo dobrze, ponieważ to wielce istotna kwestia i warto coraz bardziej uświadamiać kierowców jaki wpływ ma wymiana oleju na eksploatację samochodu, ale również na środowisko. Oleje silnikowe powinny być wymieniane systematycznie, czyli co około 10-15 tysięcy kilometrów. Przy wymianie oleju samochodowego należy pamiętać o jakości wlewanego oleju silnikowego. Jaki olej samochodowy wybrać? To zależy od jakości silnika, jego mocy oraz parametrów, które podaje producent. Ponad to, aby zadbać o smarowanie silnika możemy tankować paliwo z aktywnymi cząsteczkami, które smarują silnik dodatkowo.

 

Wybierz olej dobrej jakości

Długa i prawidłowa praca silnika w dużej mierze zależy od odpowiednio dobranego oleju silnikowego. Film olejowy pokrywa metalowe warstwy silnika i pozwala na zapobieganie tarcia silnika podczas pracy tych elementów. Nie używanie dobrej jakości oleju samochodowego może spowodować koniec końców zatarcie silnika, a naprawa takiej awarii może osiągnąć niebotyczne kwoty, lub sprawi, że silnik należy wymienić na nowy. Są to najczęściej koszty wysokiego rzędu zwłaszcza w samochodach nowej generacji. Dlatego dobór oleju samochodowego jest tak ważny. Olej silnikowy odpowiedzialny jest za:

  • zapewnienie dobrego poślizgu,
  • generowanie ja najmniejszego oporu,
  • dba o rozruch silnika,
  • zapewnia prawidłową kompresję,
  • wpływa na spalanie paliwa,
  • niweluje szkodliwe cząsteczki wytwarzane podczas pracy silnika,
  • zapewnia optymalny rozkład temperatur.

Każdy producent samochodu dodaje instrukcję, w której informuje jakie olej jest wymagany. I nie chodzi tu o konkretnego producenta oleju silnikowego, ale o istotne parametry. Olej silnikowy z czasem traci swoje właściwości, zwłaszcza gdy auto jeździ w trudnych warunkach, lub po zimie, należy olej wymienić wraz z filtrem.

 

Pamiętajmy o serwisie!

Sprawny silnik to oczywiście ten, w którym wymiany wszelkich płynów dokonywane są na czas. Jeśli postaramy się, by olej silnikowy, wymieniany był przynajmniej raz do roku, przedłużymy tym samym żywotność naszego silnika. Ponad to możemy również zadbać o chłodzenie silnika, a także jego niską eksploatację unikając krótkich dystansów, a także regularnie przeglądając auto. Ważne jest również serwisowanie i natychmiastowe dokonywanie drobnych napraw. Dbanie o silnik, to przede wszystkim regularność, nie tylko w wymianie oleju silnikowego, ale również chłodniczego i regularne serwisowanie niektórych części auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − trzy =