Panele ścienne z betonu – dlaczego warto na nie postawić?

Beton to nie tylko materiał konstrukcyjny. Równie dobrze sprawdza się w elementach wykończeniowych, choć w tym przypadku mowa o betonie architektonicznym. Powstają z niego rozmaite elementy, w tym panele ścienne. Betonowe panele ścienne mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Są one ciekawe zarówno pod względem posiadanych właściwości, jak i estetyki, którą oferują. Czym się charakteryzują i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Beton to nie tylko materiał konstrukcyjny. Równie dobrze sprawdza się w elementach wykończeniowych, choć w tym przypadku mowa o betonie architektonicznym. Powstają z niego rozmaite elementy, w tym panele ścienne.

Betonowe panele ścienne mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Są one ciekawe zarówno pod względem posiadanych właściwości, jak i estetyki, którą oferują. Czym się charakteryzują i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Właściwości betonowych paneli ściennych

Panele ścienne bazujące na betonie wyróżnia przede wszystkim trwałość i wytrzymałość. Te cechy decydują o możliwości długotrwałej i intensywnej eksploatacji, niezależnie od miejsca zastosowania. Panele z betonu dekoracyjnego są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie poddają się działaniu czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych.

Nie tracą na trwałości oraz walorach estetycznych narażone na skrajne temperatury, zarówno wysokie, jak i niskie. Nie oddziałuje na nie niekorzystnie silne promieniowanie słoneczne, wilgoć czy opady. Są to elementy wykazujące niską nasiąkliwość, termoizolacyjność, dodatkowo nadają się jako izolacja przed dźwiękami.

Jako elementy wykończeniowe wnętrz czy zewnętrzne?

Zarówno wewnątrz obiektów, jak i na zewnątrz można zastosować betonowe panele ścienne. W każdym z tych miejsc zachowują pożądaną trwałość, a estetyka pozwala na ich dopasowanie do wystroju wnętrza lub architektury danego obiektu.

Tego typu panele występują w różnych rozmiarach, co zwiększa możliwości aranżacyjne. Producent Steinhorn proponuje okładziny o nieregularnych kształtach – Panels Jumpy, oraz Panels Grandmasters, które wyróżniają się dużymi rozmiarami i niewielką grubością. Jedne i drugie są uniwersalne, a zarazem spektakularne pod względem swojej estetyki.

Duży format zamiast małych płytek

Trendy panujące od dłuższego czasu na rynku kierują nas w stronę wielkoformatowych rozwiązań. Idealnie w tę koncepcję wpisują się betonowe panele ścienne. Można je zastosować wśród całych ścian lub tylko na wybranych, a nawet fragmentarycznie, podkreślając charakter jedynie określonych miejsc.

Duży format i geometryczne kształty oraz niewielka grubość poszczególnych paneli mają znaczenie dla wrażenia optycznego powiększenia dowolnej przestrzeni. Wśród przestronnych pomieszczeń, np. otwartych salonów, zastosowane na ścianie tworzą jednolitą całość.

Panelową ścianę betonową, która wycisza, ciekawie się prezentuje, uwydatnia te elementy, które mają wieść prym wśród aranżacji, można wybrać nawet do skromnych, minimalistycznych i niewymiarowych pomieszczeń. Takie produkty nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale i nadają jej przestronności. Wizualnie są bowiem lekkie, więc nie ma ryzyka uzyskania efektu przytłoczenia bądź zastosowania zbyt masywnego i ciężkiego materiału.

Nie tylko do wnętrz industrialnych

Beton na dobre zagościł wśród aranżacji industrialnych. Nie dziwi stosowany w obiektach nowoczesnych, minimalistycznych, ale stawiających na trwałość, jakość, a nawet odrobinę luksusu. Ten sam beton w formie paneli ściennych, ze względu na dostępność elementów w różnych rozmiarach czy kształtach, jest w stanie ożywić każdą inną aranżację.

Naturalny surowiec – beton, można zestawić z drewnem bądź szkłem, uzyskując oryginalny efekt. Dajemy mu zatem szansę w modnych loftach, wystrojach nowoczesnych, ale i w aranżacjach tradycyjnych, skandynawskich, retro i wielu innych.

Beton architektoniczny udowadnia, że nie trzeba krzykliwego koloru czy mnóstwa dodatków, by olśnić domowników czy gości. Połączenie lubianych odcieni szarości, docenianych surowców naturalnych oraz dużych formatów staje się strzałem w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + szesnaście =