Inkontynencja u kobiet i u mężczyzn – istotne informacje

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, pięciokrotnie częściej dotyczy kobiet, jednak nie jest wyjątkiem także w przypadku panów. Niekontrolowany wyciek moczu może prowadzić do wielu kłopotliwych sytuacji, a osoby borykające się z tym problemem niejednokrotnie wolą zrezygnować z dotychczasowych aktywności, by nie narażać się na stres. Nie musi tak być – dowiedz się, jak radzić sobie, gdy pojawia się nietrzymanie moczu.

 

Inkontynencja – co dokładnie oznacza?

Inkontynencja to dolegliwość polegająca na mimowolnym wyciekaniu moczu. Przypadłość ta może być w różnym stopniu nasilona – od kropelkowego popuszczania moczu aż do całkowitej niekontrolowanej mikcji. Najbardziej kłopotliwa jest ciężka postać nietrzymania moczu, która może prowadzić do stresujących sytuacji w przestrzeni publicznej, ale jest problemem także w domu. Zakłóca codzienne funkcjonowanie i spokojny sen, co może prowadzić do obniżenia nastroju oraz wycofania się z kontaktów społecznych. Inkontynencja utrudnia życie, nie jest też obojętna dla zdrowia. Wilgotna bielizna i kontakt skóry z moczem są niekorzystne dla wrażliwych okolic intymnych. Sprzyja to podrażnieniom i infekcjom, które dodatkowo mogą nasilać problem nietrzymania moczu.

 

Inkontynencja – postaci nietrzymania moczu

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn pojawić może się wysiłkowe nietrzymanie moczu, inkontynencja o postaci naglącej lub mieszana postać tej dolegliwości. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni Kegla. Pozwalają one zaciskać cewkę moczową i kontrolować mikcję, a kiedy słabną, staje się to niemożliwe. Ich siła obniża się wraz z wiekiem, o ile nie są odpowiednio wzmacniane. Do osłabienia mięśni Kegla przyczyniają się zmiany hormonalne podczas ciąży i menopauzy u kobiet oraz poród siłami natury, a u mężczyzn m.in. operacja usunięcia prostaty. Inkontynencja o postaci naglącej często pojawia się przy infekcjach pęcherza moczowego, a także w czasie ciąży i po porodzie.

 

Metody leczenia inkontynencji

Wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć operacyjnie, wskazany jest też trening wzmacniający mięśnie dna miednicy. Operacji i ćwiczeń na wzmocnienie mięśni Kegla nie stosuje się jedynie u kobiet w czasie ciąży. Przy naglącym nietrzymaniu moczu leczenie zależy od przyczyny. Jeśli jest nią stan zapalny pęcherza, trzeba zająć się nim w pierwszej kolejności. W wielu przypadkach wyleczenie infekcji sprawia, że parcie na pęcherz i niekontrolowany wyciek moczu ustaje. Jeśli tak się nie dzieje, można zastosować trening polegający na stopniowym wydłużaniu przerw między kolejnymi wizytami w toalecie.

 

Higiena przy nietrzymaniu moczu

Zabrudzona i wilgotna bielizna to doskonała pożywka dla bakterii, więc gdy pojawia się inkontynencja, należy szczególnie zadbać o higienę. Wskazane jest zastosowanie specjalnych produktów dla osób z nietrzymaniem moczu. Istnieje możliwość ich refundacji na NFZ, także artykułów wysokiej jakości, takich jak TENA. Warto poprosić o to lekarza, który wskaże odpowiedni rodzaj i wystawi receptę, zaordynuje też metodę leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + 12 =