Formularze na stronie www – do czego służą, jak je stworzyć?

Kiedy tworzysz swoją stronę internetową, możesz pomyśleć, że łatwiej jest umieścić adres e-mail. Jednak poleganie wyłącznie na tym, może spowodować utratę wielu możliwości. Integralną częścią nowoczesnej strategii kontaktu z użytkownikiem są formularze na stronie www. Nawet prosty formularz może sprawić, że potencjalny klient skontaktuje się z Tobą, dlatego warto wiedzieć jak wykorzystać jego możliwości.

Formularze na stronie www – co to jest?

Formularz kontaktowe to zasadniczo formularze online, które pojawiają się wraz z kilkoma polami do wypełnienia. Zazwyczaj zawierają pola na imię, nazwisko, adres i pole tekstowe na pytania lub opinie. Obecnie większość stron internetowych zawiera również pole e-mail, aby wzbogacić np. listy subskrybentów. Użytkownicy, po wejściu na stronę, na której jest formularz, mogą po prostu w skuteczny sposób skontaktować się z właścicielami witryn za jego pomocą.

Dlaczego warto mieć formularz na stronie?

Odpowiedź mogłaby brzmieć: bo budują wizerunek na wiele sposobów, ale oczywiście to za mało, dlatego poniżej wymieniamy kilka najważniejszych powodów.

Zapewnienie bezpieczeństwa na stronie

Jednym z ważniejszych powodów, dla których warto mieć formularz na stronie www, jest ograniczenie spamu i zapewnienie bezpieczeństwa witryny. Możesz pomyśleć, że jeśli odwiedzający będzie chciał się z Tobą skontaktować, to po prostu napisze maila. Musisz jednak wiedzieć, że umieszczenie adresu e-mail na swojej stronie kontaktowej, zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania niechcianej wiadomości typu spam. Formularze pomagają ograniczyć spam, a jako dodatkowy środek bezpieczeństwa można wdrożyć reCAPTCHA, by do skrzynki wpadały tylko realne wiadomości.

Formularze wyglądają bardziej profesjonalnie

Strona z porządnym i przejrzystym formularzem kontaktowym wygląda bardziej profesjonalnie i może pokazać odwiedzającym, że jesteś dobrze zorganizowany, poświęcając czas na lepszy kontakt z nimi. Skoro odwiedzający jest już na Twojej stronie, jest zainteresowany produktem lub usługą, a wypełnienie formularza e-mail jest zdecydowanie bardziej angażujące dla użytkownika niż samodzielne wysłanie maila. Większość kreatorów daje także możliwość automatycznej odpowiedzi, zapewniającą szybką satysfakcję klienta.

Formularze na stronie zapewniają kompleksową bazę danych

Śledzenie wszystkich zapytań, które wpadają na skrzynkę jest konieczne, ale szukanie tej jednej konkretnej w gąszczu pozostałych, może być wyczynem. Wtyczki formularza mają domyślny system bazy danych i umożliwiają umieszczenie wszystkich zapytań w jednym miejscu. Możesz przechowywać je w jednej bazie, aby następnie zbiorczo eksportować i śledzić współczynnik konwersji. Proste, prawda?

Jak stworzyć formularz kontaktowy?

Dobry formularz to kilka elementów, które powinny go tworzyć. Przede wszystkim pamiętaj, aby jasno przekazać sedno sprawy. Dlatego unikaj historii i opowieści. Podaj jasny i precyzyjny tytuł, aby odbiorca zrozumiał, do czego służy formularz, widząc tylko tytuł. Nie zapominaj przy tym, że tytuł nadal może budzić wątpliwości, dlatego rozwiej je poprzez konkretny opis, który odpowie na pytanie czemu służy formularz i co użytkownik otrzyma w zamian za jego wypełnienie. Korzystaj z przyjaznych formularzy mobilnych, które zapewnią dobre wrażenia użytkowników smartfonów czy tabletów. Jasno komunikuj błędy, bo wyszukiwanie ich samodzielnie przez usera może być zniechęcające.

Takich wskazówek jest znacznie więcej, dlatego jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym, co powinien zawierać skuteczny formularz, znajdziesz je w tym artykule: https://responsywnie.pl/marketing/formularz-kontaktowy-na-strone-internetowa/

Formularz kontaktowy powinien być precyzyjny, trafny i łatwy do wypełnienia. Jego celem jest najczęściej umożliwienie jak najszybszego kontaktu na linii user-firma. Zatem, jeśli chcesz rozwijać swój biznes i generować większą sprzedaż, posiadanie formularza jest jedną z kluczowych funkcji na Twojej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − sześć =