Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce zmienia się niezwykle dynamicznie. Oferty mieszkań z rynku pierwotnego nie zachęcają cenami, dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na inne kroki. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się flipowanie, czyli kupno mieszkania, remont oraz sprzedaż z zyskiem. Taka metoda inwestycji w wielu przypadkach bardzo się opłaca, istnieje jednak pewne ryzyko z nią związane. Na czym polegają flipy mieszkania i jakie ryzyko za sobą niosą?
Forma krótkoterminowego inwestowania
Flipy to metoda sprzedaży nieruchomości zaczerpnięta ze Stanów Zjednoczonych (house flipping). W Polsce jest to dość nowy temat, który od lat 2016-17 jest bardzo popularną formą inwestowania krótkoterminowego. W ostatnim czasie – w głównej mierze z powodu nieustannie rosnącej inflacji i zwiększających się stóp procentowych – zyskał wiele na popularności. Flipping nadaje się szczególnie dla tych osób, które posiadają odpowiedni wkład pieniężny. Na czym to polega?
Flipy mieszkania polegają na tym, że przedsiębiorca dokonuje zakupu mieszkania bądź innej nieruchomości po niskiej cenie. Następnie poddaje je gruntownemu remontowi, w którego skład wchodzą również wszelkie nieprzewidziane naprawy – wymiany instalacji i tym podobne. Następnie mieszkanie poddaje się wycenie, by na końcu sprzedać je z zyskiem. Jeżeli sprzedaż takiego mieszkania bądź nieruchomości pokryje koszty zakupu oraz remontu i w dodatku przyniesie jeszcze dodatkowy zysk, można uznać flippowanie za udane.
House Flipping
We flipowaniu bardzo ważny jest czas, który zazwyczaj wynosi od kilku do kilkudziesięciu tygodni. Mieszkania i nieruchomości, jakie są na celowniku flipperów, to zazwyczaj mieszkania z drugiej ręki – rynek wtórny. Takimi nieruchomościami są wtedy albo mieszkania od zadłużonych właścicieli, do generalnego remontu lub te, które oferują nieświadomi sprzedawcy – po zaniżonych cenach. Bardzo interesujące dla inwestorów są również nieruchomości z licytacji komorniczych lub te z przetargów, które organizują spółdzielnie mieszkaniowe.
Flipy mieszkania można wykorzystać na wiele sposobów – często fliperzy, poddając renowacji mieszkanie, dzielą je na większą liczbę pokoi, by móc wynająć je, np. studentom. Zainwestowane pieniądze, które zwrócą się z danego flipa, pozwolą na zainwestowanie w kolejny flip. W ten sposób rośnie biznes.
Zysk – ale także i ryzyko
Flipy mieszkania są bardzo dobrą metodą na szybki zysk. Bardzo dobrze czują się w nich osoby, które lubią zdecydowane działanie i są nastawione na szybkie efekty. Jednak flipy także wiążą się z dość wysokim ryzykiem – jak to bywa w tego typu inwestycjach. Aby flip się udał, należy mieć dość spore zaplecze finansowe, które będzie mogło pokryć wszelkie koszty związane z remontem oraz innymi nieprzewidzianymi wydatkami, ale także – szeroką wiedzę prawniczą na ten temat.
Nie w każdym przypadku flip może przynieść zysk. Aby zabezpieczyć transakcję, warto korzystać z pomocy specjalistów od prawa nieruchomości. Znajomość prawa jest bardzo ważna na każdym etapie inwestycji, szczególnie jeżeli inwestuje się w nieruchomość z drugiej ręki – z zamiarem sprzedaży ze znacznie większym zyskiem. Pomoc prawna to gwarancja tego, że transakcja kupna i sprzedaży nieruchomości odbędzie się zgodnie z oczekiwaniami. To również zabezpieczenie przez ewentualnymi problemami, które na rynku nieruchomości nie są rzadkością.