Energooszczędnym nazywa się dom, w którym zużycie energii wynosi około 40 kWh/m2 w skali roku. Aby osiągnąć takie parametry, trzeba zadbać o właściwą konstrukcję budynku oraz odpowiedni dobór źródeł energii. Jak to wygląda w praktyce?
Jak wygląda dom energooszczędny?
Na zużycie energii wpływa bardzo wiele czynników. Zaczyna się już od działki – dom energooszczędny nie powinien być otoczony wysokimi budynkami, które ograniczają dopływ światła słonecznego, uważać należy także na zbyt gęste zalesienie okolicy. Wjazd na posesję powinien być od strony wschodniej lub północnej, z kolei część z ogrodem jest skierowana na południe oraz zachód.
Dom energooszczędny wyróżnia się zwartą bryłą i oszczędną formą – nie są to rozległe rezydencje z mnóstwem detali architektonicznych. Im prościej, tym lepiej, unika się nawet balkonów i dużych skosów, jeśli dom ma być z poddaszem, a zamiast licznych przegród preferowane są otwarte przestrzenie, zwłaszcza we wspólnej części dziennej. Duże okna trafiają na ścianę południową, natomiast przy ścianie północnej umieszcza się głównie pomieszczenia techniczne i gospodarcze, w których nie jest potrzebne tak intensywne ogrzewanie co w pokojach mieszkalnych.
Energooszczędne instalacje
W domu energooszczędnym korzysta się z nowoczesnych form ogrzewania. Najczęściej jest to pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym, fotowoltaika, do tego dochodzą jeszcze superszczelne okna i drzwi, ograniczające straty ciepła. Dach w takim domu musi mieć prostą formę i bardzo dobrą izolację, standardem jest również wentylacja z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. To wszystko podnosi koszt budowy, choć obecnie te różnice nie są już tak wielkie jak jeszcze kilkanaście lat temu, a dzięki oszczędnościom na rachunkach poniesiona nadwyżka szybko się zwraca.
Gdzie można kupić projekt domu energooszczędnego?
Duży ich wybór znaleźć można między innymi na projektyzwizja.pl. Projekt takiego domu nie musi być robiony na zamówienie – oferta gotowych projektów jest coraz szersza, choć warto sprawdzić przed zakupem, czy rzeczywiście wybudowany na ich podstawie dom będzie mógł oficjalnie zostać nazwany energooszczędnym. Jeśli w projekcie potrzebne są poprawki, może je wykonać wyłącznie uprawniony architekt, nie należy też samodzielnie zmieniać rodzaju materiałów wykazanych w specyfikacji technicznej.