A czy auto z automatyczną skrzynia biegów może być holowane przez inne auto? Czy lepiej w takich sytuacjach skorzystać z opcji lawety? Zarówno początkujący kierowcy, jak i doświadczeni kierowcy, którzy stanęli przed koniecznością zakupu samochodu z automatyczną skrzynią biegów, nieustannie szukają odpowiedzi na powyższe pytania.
Jednak najprostsza odpowiedź na te nurtujące pytania zawsze zawarta jest w instrukcji obsługi naszego auta, gdzie producent wyraźnie określa stanowisko w tej sprawie. Niektórzy producenci bezwzględnie zakazują holowania automatu oraz holowania automatem, inni natomiast dopuszczają taką ewentualność, ale przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym spróbujemy znaleźć właściwe rozwiązanie.
Holowanie auta automatem – tak czy nie?
Czy można holować „automatem”? Odpowiedź na pytanie, czy samochód z automatyczną skrzynią biegów może holować inne auto, jest pozytywna, jeśli bezpośredni zakaz nie jest określony w instrukcji obsługi.
Jak zawsze zachęcamy do zapoznania się z instrukcją użytkowania naszego auta! Jednak w przypadku samochodu „automatu”, jego kierowca holujący inny samochód musi pamiętać o podstawowych zasadach działania i postępować zgodnie z instrukcją krok po kroku: przyspieszanie odbywa się bardzo płynnie, bez gwałtownego wzrostu prędkości. W trakcie procesu unika się gwałtownego hamowania.
Opcja Overdrive (jeśli jest dostępna) jest wyłączona. W ten sposób zwiększone przełożenie jest zablokowane. Cały ruch odbywa się przy minimalnych prędkościach, wykluczając przegrzanie hydrotransformatora. Przegrzanie płynu w hydrotransformatorze pociąga za sobą utratę jego właściwości. W związku z tym praca automatycznej skrzyni biegów charakteryzuje się awariami, zanieczyszczeniami, okresowymi poślizgami ciernymi.
Dodatkowo należy zachować środki ostrożności i unikać sytuacji, w których może dojść do poślizgu. Stwarza to dodatkowe obciążenie dla automatycznej skrzyni biegów, zwiększa jej zużycie i przedwczesne uszkodzenie. Ponadto, podstawowa zasada mówi, że masa holowanego samochodu lub przyczepy nie powinna przekraczać masy holującego auta. Warto stosować się do wyżej wymienionych zasad, gdyż naprawa automatycznej skrzyni biegów, zwłaszcza nowoczesnych wersji, to ogromny koszt i niepotrzebny wydatek.
W jaki sposób holować auto z automatyczną skrzynią biegów?
Czy można holować samochód z automatyczną skrzynią biegów? Początkujący kierowcy i doświadczeni kierowcy, którzy stanęli przed koniecznością zakupu auta z automatyczną skrzynią biegów, są zainteresowani: czy można holować samochód na automacie?
Jest to dozwolone, ale z kilkoma ograniczeniami. Holowanie niektórych samochodów tego typu jest zakazane jednak takie informacje określają producenci bezpośrednio w instrukcjach użytkowania pojazdu. Bardzo często instrukcja obsługi zabrania holowania samochodu, którego skrzynia odnosi się do typu automatycznego.
Zakaz ten związany jest z cechami eksploatacyjnymi, a w szczególności z zasilaniem olejem. Kiedy silnik jest włączony, płyn jest dostarczany do wszystkich elementów gumowych. Jeśli nie działa z tego czy innego powodu, mechanizmy zaczynają się kręcić „na sucho”, co pociąga za sobą ich awarię.
Ograniczenia występują w sytuacjach, gdy maszyna z automatyczną skrzynią biegów musi holować inny samochód. Podczas jazdy olej przekładniowy przenosi moment obrotowy z silnika do skrzyni biegów. W procesie tym ulega podgrzaniu, a jeśli maszyna pełni rolę ciągnika, wzrasta ryzyko przegrzania oleju.
Na co musisz zwrócić uwagę przystępując do holowania „automatu”?
A zatem jak holować „automat”? Podstawowe zasady holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów określa oczywiście instrukcja obsługi pojazdów, z którą należy bezwzględnie zapoznać się przed holowaniem. Nawet jeśli instrukcja obsługi pozwala na holowanie samochodu, istnieje kilka podstawowych zasad w tym procesie. Są one związane z takimi cechami jak:
- prędkość – z jaką prędkością można holować automat? wskaźnik na liczniku kilometrów nie powinien przekraczać 50 km / h
- odległość – zazwyczaj maszyny z automatyczną skrzynią biegów holowane są nie więcej niż 40 km. Ograniczenia odległości są spowodowane cechami konstrukcyjnymi. Niepracujący silnik eliminuje dopływ oleju do mechanizmów. Pracując bez smarowania, węzły przegrzewają się, a późniejsza naprawa jest nie dość, że gwarantowana, to jeszcze droga. W skrajnych przypadkach, gdy nie ma alternatywy, holowanie odbywa się w odstępach czasu, które pozwalają na schłodzenie elementów.
- silnik – jeśli silnik działa, olej będzie dochodził do mechanizmów, zapewniając działanie układu hamulcowego i hydro silnika kierownicy. Wszystko to pozwoli na holowanie samochodu na znaczną odległość. Jeśli jednak awaria związana jest ze skrzynią biegów, praca silnika może skomplikować proces, zwiększając zakres i kwotę kontroli do naprawy. Niezależnie od tego, czy silnik nie działa, przed holowaniem maszyny z automatyczną skrzynią biegów, dźwignia przełączania prędkości jest ustawiona w pozycji neutralnej „N”. Gdy silnik nie pracuje, a tym samym skrzynia jest zablokowana, włącza się przycisk odblokowujący. Znajduje się on na wybieraku automatycznej skrzyni biegów.
Jeśli boisz się o swoją automatyczną skrzynię – skorzystaj z lawety!
Faktem jest, że w przeciwieństwie do mechanicznej skrzyni biegów, podczas holowania, nawet przy niepracującym silniku, cały mechanizm „automatu” nadal działa. A ponieważ nie dociera do niego środek smarny, to wszystkie jego elementy pracują „na sucho”.
Powstaje między nimi zwiększone tarcie, co grozi przegrzaniem i zakleszczeniem z wynikającymi z tego kosztownymi naprawami. Producenci samochodów z automatyczną skrzynią biegów zdecydowanie zalecają rezygnację z holowania automatu na sprzęgle na rzecz lawety.
Dlatego też, jeśli istnieje choćby najmniejsza możliwość wezwania lawety, lepiej jest z niej skorzystać. Koszt takiego transportu będzie kosztować znacznie taniej niż ewentualna nieplanowana naprawa naszego auta z automatyczną skrzynią biegów.
Lepiej zadzwonić po lawetę zamiast kombinować.
Wszystko zależy od tego jaką masz skrzynię, niektóre auta można holować bez żadnych konsekwencji.