Bonie na elewacji: co to jest, gdzie i jak je wykonać?

Szukasz pomysłu na efektowną dekorację ścian zewnętrznych budynku? Boniowanie na elewacji wygląda elegancko i dodatkowo nie jest trudne w wykonaniu. Co warto wiedzieć na temat boniowania?

Szukasz pomysłu na efektowną dekorację ścian zewnętrznych budynku? Boniowanie na elewacji wygląda elegancko i dodatkowo nie jest trudne w wykonaniu. Co warto wiedzieć na temat boniowania? Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem elewacyjnie.pl.

Co to są bonie?

Boniowanie to dekoracja elewacji sięgająca swoją historią czasów starożytnych. Co to są bonie na elewacji?

Bonie czy boniowanie to rodzaj dekoracji, która ma postać poziomych rowków. W starożytności boniowanie na elewacji wykonywano za pomocą kamiennych bloków, natomiast obecnie można uzyskać podobny efekt z użyciem innych typów materiałów.

Gdzie wykonać boniowanie?

Eleganckie boniowanie na elewacji można wykonać w różnych jej miejscach, zależnie od efektu estetycznego, jakie pragnie się uzyskać, a także od architektury budynku.

Najczęściej boniowanie umieszczane jest:
– Na narożnikach budynku,
– Przy oknach,
– W strefie wejściowej,
– Przy balkonie,
– Przy tarasie,
– Na wystających częściach budynku,
– Na parterze budynku.

Boniowanie na elewacji – metody

Obecnie elewacja z boniami może być wykonana na kilka sposobów. W jaki sposób można wykonać efektowne boniowanie na elewacji?

1. Pseudoboniowanie
To prosta metoda wykonania boniowania, która polega na naklejeniu na ścianach taśmy malarskiej przed jej otynkowaniem tynkiem cienkowarstwowym. Po nałożeniu tynku taśmy zrywane są z elewacji. Efekt głębi można podkreślić też ciemniejszym kolorem farby w rowkach.

2. Wycinanie boni
Metoda ta stosowana jest w przypadku elewacji ocieplonych styropianem. Styropian jest topiony albo frezowany. Bruzdy wykańczane są siatką i tynkiem.

3. Listwy do boniowania
Umieszczane pomiędzy dociętymi elementami docieplenia. Dostępne w różnych szerokościach.

4. Bonie naklejane
Najczęściej używane są proste w wykonaniu bonie ze styropianu, które można kupić także w dekoracyjnych kształtach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + dwanaście =