Zielony balkon przez cały rok

Większość kojarzy rośliny balkonowe z petuniami, maciejką, czy pelargoniami – kolorowymi, pięknymi kwiatami, które jednak co roku trzeba sadzić na nowo. W naszej strefie klimatycznej więc jesienią i zimą balkon staje się smutny i ponury. Nie musi jednak tak się dziać. Wykorzystanie odpowiednich roślin całorocznych do aranżacji balkonów i tarasów pozwoli się cieszyć ich pięknem przez cały rok.

Aranżacja balkonu lub tarasu zielonego przez cały rok – co trzeba wiedzieć?

  • Zalety roślin zielonych przez cały rok
  • Aranżacja balkonu i tarasu – o czym trzeba pamiętać?
  • Jak wybrać odpowiednie rośliny całoroczne?

Zielony balkon przez cały rok – dlaczego warto?

Rośliny całoroczne to doskonała opcja dla tych, którzy chcą się cieszyć obecnością roślin na swym balkonie lub tarasie przez cały rok. To również mniej pracy każdej wiosny przy sadzeniu nowych roślin kwitnących. Wielobarwne kwiaty balkonowe nie wytrzymują w naszej strefie klimatycznej niskich temperatur, które panują jesienią, zimą i wczesną wiosną. Zazwyczaj są to rośliny jednoroczne, co wymaga każdej wiosny ich ponownego sadzenia, lub posiadania miejsca na ich przezimowanie.

Rośliny całoroczne nie tylko pięknie wyglądają przez cały rok, lecz także są mniej wymagające i bardziej odporne na zmienne warunki. To doskonała opcja dla osób, które nie mają ręki do roślin, ani nie czasu, by szczególnie o nie dbać. Wiele gatunków roślin zimozielonych nie wymaga specjalnego nawożenie czy przycinania, a zielone pnącza roślin owijają się wokół krat czy balustrad, dodając balkonowi lub tarasowi uroku.

Rośliny całoroczne mogą stanowić całość aranżacji balkonu lub tarasu, lub też być jej częścią stanowiąc doskonałe tło dla kwitnących roślin sezonowych.

Aranżacja balkonu lub tarasu – co warto wiedzieć?

Aranżacja balkonu, czy tarasu to nie tylko wybór odpowiednich roślin. To przede wszystkim odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, by znalazło się miejsce również na nieduży stolik, czy wygodne siedzisko. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie się relaksować w otoczeniu wspaniałej roślinności.

Istotne są również parametry techniczne takie jak wybór odpowiedniego materiału na podłogę, czy waga zastosowanych donic. Trzeba pamiętać, że donice z ziemią są bardzo ciężkie, co może prowadzić do uszkodzeń technicznych balkonu lub tarasu. Jak już zaplanujesz przestrzeń, pora na wybór roślin i dekoracji.

Jeśli nie masz czasu ani pomysłu na swój balkon lub taras nie jest to żaden problem. Aranżacja balkonów i tarasów z Zaroslo.pl https://zaroslo.pl/ to szybkie rozwiązanie na piękną i zieloną przestrzeń. Doświadczeni specjaliści zaaranżują przestrzeń, dostarczą projektowane pod wymiar donice, wybiorą odpowiednie rośliny i opracują system ich nawadniania. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie je pielęgnować.

By cieszyć się zielenią w mieście, nie musisz posiadać ogromnych przestrzeni wystarczy balkon o powierzchni 6 m2.

Jakie rośliny całoroczne wybrać?

Rośliny zimozielone, które doskonale się sprawdzą do aranżacji balkonu i tarasu, można podzielić na trzy grupy

Pnącza – całoroczne rośliny zielone

Rozrastają się, otaczając kraty, balustrady, czy inne elementy konstrukcyjne. Mogą stworzyć zieloną kurtynę izolującą przed zgiełkiem ulicy, czy balkonem sąsiada. Do tej grupy należą między innymi: bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, oraz kwitnący wiciokrzew Henry’ego i Milin amerykański.

Całoroczne krzewy i krzewinki

Doskonałym dodatkiem do aranżacji balkonu i tarasu są całoroczne krzewy i krzewinki. Wiele gatunków tych roślin jest prosta w opiece, a wiosną pięknie kwitnie. Chętnie stosowane są: Kiścień Waltera,  Barwinek pospolity i Trzmielina Fortune’a.

Iglaki – popularne rośliny zimozielone

Mniejsze i większe iglaki to rośliny, które doskonale nadają się do aranżacji balkonu i tarasu. Mniejsze igliczki będą pasować na niedużych balkonach, zaś te większe to idealny wybór na taras. Do popularnych gatunków na taras i balkon należą: cyprysik groszkowy, tuja, czy świerk biały.

Skorzystaj z oferty aranżacja balkonów i tarasów i ciesz się pięknem zielonych roślin przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − trzy =