Zastosowanie WD-40 w samochodzie. Do czego go wykorzystasz?

WD-40 to niemal obowiązkowe wyposażenie skrzynki narzędziowej każdego majsterkowicza. Mówi się, że za jego pomocą można naprawić prawie wszystko – a szczególnie to, co się nie rusza, a powinno. Trudno wyobrazić sobie bardziej wielofunkcyjny preparat niż WD-40. Zastosowanie w samochodzie również jest imponujące. Sprawdź, do czego może się przydać!

WD-40 – zastosowanie w samochodzie i nie tylko. Co to za preparat?

WD-40 to preparat o statusie niemal legendarnym. Opowiada się o nim żartobliwie, że jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego McGyvera – czyli entuzjasty prowizorki – i wraz z młotkiem, szarą taśmą klejącą i trytytkami tworzy zestaw, którym można naprawić absolutnie wszystko. Niech ten humorystyczny ton Cię jednak nie zmyli! WD-40 to naprawdę wielofunkcyjny preparat. Należy do kategorii produktów odrdzewiacze i penetratory – wykazuje działanie smarujące, antykorozyjne, penetrujące i wypierające wodę. Od tej ostatniej cechy wzięła się zresztą jego nazwa. „WD” to skrót od water displacement.

Preparat WD-40 wyprodukowała amerykańska firma Rocket Chemical Company, należąca do Norma Larsena, znanego chemika. Zespół, który pracował nad jego formułą, potrzebował aż 40 prób, aby uzyskać oczekiwany rezultat: właściwości zapobiegające korozji (i stąd wzięła się druga część nazwy). Konkretny skład preparatu do dziś jednak pozostaje tajemnicą. Wiadomo tylko, że WD-40 zawiera takie składniki, jak węglowodory, C9-C11, n-alkany, izo- i cykloalkany. Co dokładnie kryje się pod tymi określeniami – trudno powiedzieć. Plotki głoszą, że kluczowym składnikiem WD-40 jest ponoć… olej z ryb.

Z uwagi na swoją wszechstronność WD-40 znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach:

  • przemyśle,
  • motoryzacji,
  • rolnictwie,
  • domu i ogrodzie.

WD 40 na zapieczone pierścienie i śruby

Pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy, gdy myślimy nad zastosowaniem WD-40 to zapieczone śruby lub pierścienie. W takim wydaniu preparat sprawdza się nie tylko w motoryzacji, ale też na przykład budownictwie. Zamiast mocować się z zardzewiałą śrubą, próbując ją odkręcić na wszelkie sposoby, wystarczy pomóc sobie sprayem. WD-40 można użyć też do… odblokowania przyciętego zamka w kurtce czy plecaku.

Sprawniejsza praca zawiasów

Drzwi w samochodzie skrzypią i ciężko się otwierają? Na to również może pomóc WD-40 – za sprawą właściwości smarnych poprawia pracę zawiasów. Formuła odporna na działanie wysokich i niskich temperatur gwarantuje długotrwałe efekty. Dodatkowo WD-40 może zapewnić ochronę przed korozją. Po jego użyciu warto jednak zaaplikować na zawiasy odrobinę właściwego smaru.

wd40

Czyszczenie lamp samochodowych WD-40

Używanie WD-40 na zapieczone pierścienie czy skrzypiące zawiasy to powszechne zastosowanie. Mało kto jednak wie, że preparat ten przydaje się także w… usuwaniu zabrudzeń. Można go stosować do czyszczenia felg, reflektorów czy tablicy rejestracyjnej – elementy te zwykle pokrywa trudny do usunięcia, zaschnięty brud, z którym WD-40 świetnie sobie radzi. Preparat dobrze sprawdza się również do odnawiania elementów chromowanych, na przykład szybko tracących blask listew.

Ten wielofunkcyjny spray przyda się także w domu. Jako przykłady jego zastosowania użytkownicy podają między innymi czyszczenie fug w kuchni czy łazience, drzwi prysznica z osadów wodnych albo płytek ze śladów po tuszu do rzęs i lakierze do paznokci. Według niektórych WD-40 ma także pomagać w usunięciu gumy do żucia z dywanu czy kurzu i osadów z grilla.

WD-40 do konserwacji wycieraczek samochodowych

Innym ciekawym przykładem zastosowania WD-40 w samochodzie jest konserwacja wycieraczek. Można go użyć zarówno na metalowym szkielecie, jak i gumowych piórach. Środek usunie brud oraz rdzę, a także nasmaruje i zakonserwuje ruchome elementy, aby dłużej pozostały w pełni sprawne.

WD-40: zastosowanie w samochodzie – usuwanie naklejek

Każdy, kto kiedykolwiek próbował odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby, wie, że to wcale nie takie łatwe zadanie. Trzeba się namęczyć, żeby usunąć ją w całości i pozbyć się śladów kleju. WD-40 może w tym pomóc! Wystarczy przetrzeć naklejkę wilgotną ściereczką, a następnie obficie spryskać preparatem i odczekać ok. 20 minut. Po upływie tego czasu można ją łatwo usunąć skrobaczką.

WD-40 – do czego go nie używać?

WD-40, choć jest środkiem wielofunkcyjnym, nie nada się do każdego zastosowania. Lepiej na przykład nie używać go do poprawy pracy zamków, bo może doprowadzić do ich całkowitego zablokowania. O wiele lepiej pod tym względem sprawdzi się smar grafitowy. WD-40 nie należy stosować również na gumowych powierzchniach. Wbrew powszechnej opinii preparat nie nadaje się też do smarowania łańcuchów rowerowych. Owszem, skutecznie je czyści i poprawia ich działanie, ale bardzo przyciąga piasek, kurz, pyłki czy inne zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Lepszym wyborem będą smary teflonowe.

Mimo tych kilku wyjątków, warto mieć w warsztacie czy garażu środek o tak wszechstronnym działaniu, jak WD-40. Zastosowanie w samochodzie, przemyśle czy domu jest naprawdę szerokie – preparat nada się do wielu napraw i prac konserwacyjnych. Zdecydowanie jest obowiązkowym atrybutem każdej złotej rączki.

WD-40 oraz inne środki z kategorii „odrdzewiacze i penetratory” znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − dwa =