Różne typy lasera są wykorzystywane w medycynie od lat. Narzędzie to stało się również niezwykle użyteczne w medycynie estetycznej. Zastosowanie światła lasera umożliwia wykonywanie licznych zabiegów bez konieczności sięgania po metody chirurgiczne. Poprawę elastyczności skóry, likwidacje zmarszczek, przebarwień, czy rozstępów, można uzyskać nowoczesnymi terapiami laserowymi. Dlaczego laser jest tak skuteczny? Jakie zabiegi laserowe na twarz i ciało zastosować? Sprawdź, w naszym poradniku.
Działanie lasera na skórę
Laser to urządzenie emitujące monochromatyczną, skupioną wiązkę światła o określonej długości. Wiązka lasera jest wchłaniane przez fotoakceptory, co powoduje ich rozgrzanie, a w ostateczności całkowite odparowania. Lasery wykorzystywane w kosmetologii działają na takie chromofory jak woda, melanina, a także hemoglobina.
Zależnie od fotoakceptora stosowane są różne długości fal:
- Dla wody wynosi poniżej 500 nm oraz powyżej 1200 nm
- Melanina absorbuje energię w przedziale 400-1200 nm
- Hemoglobina wchłania światło o długości 418, 542 i 577 nm.
Laseroterapia w medycynie estetycznej oparta jest właśnie na selektywnej termolizie, dzięki której wiązka światła, nie uszkadza sąsiadujących tkanek. W efekcie zabiegi laserowe są bezpieczniejsze niż zabiegi chirurgiczne, a ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów jest bardzo niskie.
Zależnie od zastosowanej długości fali podczas zabiegu można uzyskać różne efekty, dzięki czemu urządzenie to ma działanie uniwersalne.
Laserowe usuwanie przebarwień
Melanina zawarta w naszej skórze ma wpływ na jej kolor. Produkowana jest przez komórki zwane melanocytami, które znajdują się w warstwie podstawnej skóry, położonej najgłębiej. Najpowszechniejszą zmianą barwnikową są pieprzyki, zazwyczaj rozsiane po całym ciele. Pod wpływem słońca np. w okresie letnim ich ilość może się zwiększać. Inną formą zmian są przebarwienia skórne, powstające w wyniku nieprawidłowego działania melanocytów. Często uwidaczniają się, tam, gdzie skóra jest poddawana intensywnemu działaniu słońca, czyli na twarzy, szyi, ramionach, czy dekolcie. Przebarwienia mogą również powstawać w wyniku zaburzeń i zmian hormonalnych, a także w wyniku brania niektórych leków, czy stosowania kosmetyków.
Skuteczną metodą usuwania przebarwień jest właśnie laseroterapia. Podczas wizyty u specjalisty lekarz dokładnie ocenia stan skóry oraz występujące na niej przebarwienia. Mogą być one bowiem oznaką choroby. Do laserowego usuwania przebarwień nadają się zmiany barwnikowe, takie jak:
- piegi,
- znamiona,
- plamy słoneczne,
- pozapalne zmiany skórne np. zaczerwienienia,
- przebarwienia termiczne, pourazowe, polekowe.
Jak przebiega zabieg usuwania przebarwień skórnych, dowiesz się na https://www.dcg.wroclaw.pl/laserowe-usuwanie-przebarwien-i-rozstepow-wroclaw.html.
Usuwanie rozstępów metodą laserową
Rozstępy to jaśniejsze, wrzecionowate pasma widoczne na skórze, które powstają z powodu pękania głębszych warstw skórnych. Dzieje się tak, w wyniku osłabienia skóry i szybkiego oraz nadmiernego jej rozciągania. Prowadzi to do zerwania połączeń w sieci kolagenowej i elastylowej. Rozstępy powstają najczęściej podczas szybkiego i intensywnego wzrostu, w czasie ciąży, u osób otyłych, lub intensywnie trenujących sporty siłowe bądź kulturystykę. Widoczne są przede wszystkim na udach, pośladkach, biodrach, brzuchu, a czasem również ramionach, czy piersiach.
Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ani nie powodują dyskomfortu fizycznego. Dla wielu osób, szczególnie kobiet stanowią problem natury estetycznej. Choć w sklepach są dostępne liczne kremy i balsamy poprawiające wygląd skóry i redukujące rozstępy, jednak najlepszą metodą na ich usunięcie jest terapia laserowa. Zabieg stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się mocniejsza i bardziej elastyczna, a ślady rozstępów bledną, niemal całkowicie.
Wykorzystanie lasera umożliwia również poprawę jędrności skóry twarzy, szyi oraz dekoltu, dzięki czemu możliwa jest redukcja zmarszczek bez chirurgicznego zabiegu. Laseroterapia stosowana jest również w celu odmłodzenia skóry dłoni, a także ginekologii estetycznej.
Popularność zabiegów laserowych wynika z małej inwazyjności i wysokiej skuteczności tej metody.