Najczęściej pojawia się z samego rana, zaraz po przebudzeniu. Jest nagły, gwałtowny i daje się we znaki w najmniej spodziewanym momencie. Kaszel palacza nie jest normalnym objawem, tak, jak np. odruchowy kaszel spowodowany dostaniem się kurzu do płuc. Występuje na skutek podrażnienia układu dróg oddechowych dymem tytoniowym i zawartymi w nim szkodliwymi związkami. Czym jeszcze charakteryzuje się kaszel palacza i czy można go w jakiś sposób leczyć?
Symptom poważnych chorób
Bez względu na pochodzenie kaszlu palacza nie powinno się bagatelizować. Długotrwały może być bowiem przyczyną rozwoju poważnych chorób układu oddechowego, takich jak, np. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP). Choroba zaczyna się z pozoru niewinnie (drobnymi trudnościami w oddychaniu przy wysiłku), z czasem jednak przysparza wielu innych, znacznie poważniejszych problemów. Wiele osób może mieć trudności ze zidentyfikowaniem podobnych schorzeń, dlatego, bez względu na to, jakie by one nie były, warto konsultować swój stan zdrowia z lekarzem.
Kaszel palacza jest uporczywy, drażniący i gwałtowny. Pojawia się najczęściej z samego rana, zaraz po przebudzeniu i charakteryzuje się odkrztuszaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Bardzo często ta wydzielina jest oporna na odkrztuszenie, dlatego warto jej w tym pomóc. W tym celu można wykorzystać nebulizator siateczkowy. Dlaczego właśnie siateczkowy?
Nebulizacja na kaszel palacza
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nebulizatorów. Wyróżnia się nebulizatory kompresorowe (inaczej pneumatyczne), ultradźwiękowe oraz wspomniane siateczkowe (inaczej membranowe). Każdy rodzaj nebulizatora działa na nieco innej zasadzie, jednak wszystkie urządzenia mają jedno zadanie – wspierać terapię chorób i schorzeń układu dróg oddechowych.
Nebulizatory są uniwersalne. Można ich używać zarówno w przypadku małych dzieci (również niemowlaków), jak i dorosłych i osób starszych. Są bezpieczne i pomagają radzić sobie w różnych dolegliwościach. Jeżeli chodzi o kaszel palacza, to przede wszystkim:
-
pomagają rozrzedzić gęstą i bardzo często mocno lepką wydzielinę,
-
nawilżają wysuszone dymem papierosowym drogi oddechowe,
-
działają bezpośrednio na miejsce, gdzie następują zmiany chorobowe,
-
są bezinwazyjne i niezwykle proste w obsłudze,
-
nie podrażniają żołądka.
Każdy rodzaj nebulizatora spełnia swoje zadanie, jednak to właśnie nebulizator siateczkowy jest najbardziej wydajny. Przy jego pomocy można podawać wszystkie substancje przeznaczone do nebulizacji, w tym, w szczególności sól fizjologiczną NaCl o stężeniu 0,9%.
Przy jakich dolegliwościach można stosować nebulizację?
Oprócz kaszlu palacza nebulizatory pomagają w terapii również takich chorób i schorzeń jak np. astma, alergie wziewne, mukowiscydoza z objawami płuc, zapalenie oskrzelików, nadciśnienie płucne, czy zapalenie zatok. Urządzenia te stosuje się również bardzo często w przewlekłych chorobach, które wymagają długotrwałej terapii z użyciem inhalacji wziewnych. Do takich chorób zalicza się właśnie POChP.
Jeżeli zmagasz się z uporczywym kaszlem palacza, który nie pozwala Ci normalnie funkcjonować (szczególnie w godzinach porannych) – pomyśl o zakupie nebulizatora siateczkowego.