Szumy w uszach – przyczyny i zapobieganie

Szumy w uszach to objaw procesów chorobowych, które toczą się w ludzkim organizmie. Często odczucia związane z dziwnym dźwięczeniem w uszach są na tyle męczące, iż mogą prowadzić do stanów lekowych i głębokiej depresji. Osoby borykające się z tą przypadłością nie mogą odpoczywać i zrelaksować się, trudno im się także skupić na pracy.

Szumy uszne – czym są?

Szumy w uszach są dolegliwością, która nie daje pogorszenia lub poprawienia słuchu. Jest to raczej zjawisko akustyczne, lecz słyszalne tylko dla pacjenta. Ta dolegliwość to dźwięk nie do wytrzymania, który powoduje u chorych duże napięcie nerwowe, gdyż nie mogą oni normalnie i komfortowo funkcjonować. Skutkiem złego samopoczucia jest często izolacja od rodziny i przyjaciół.
Należy znać różnicę między szumami w uszach a szumem fizjologicznym. Ten drugi jest zjawiskiem zupełnie normalnym i objawia się słyszeniem szumu w absolutnej ciszy (badania przeprowadza się w pomieszczeniach dźwiękoszczelnych). Szumy o podłoży patologicznym są usuwane dopiero po poznaniu, jaka jest ich przyczyna. Czasami może okazać się, że ich usunięcie jest bardzo trudne. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są zabiegi i operacje na oddziałach otolaryngologicznych. Dowiedz się więcej o problemie: https://www.cmpromed.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-i-diagnostyka-problemu/

Szumy w uszach – przyczyny

Przyczyn występowania dolegliwości nadmiernych szumów w uszach jest bardzo wiele. Czasami okazuje się, że dolegliwość występuje z zupełnie błahego powodu, a czasem są to poważne schorzenia wymagające pilnej konsultacji.
Jedną z przyczyn powstawania szumu w uszach jest przebywanie w nadmiernym hałasie. Często osoby, które słuchają głośnej muzyki, szczególnie przez słuchawki lub osoby, które pracują na co dzień w hałasie odczuwają szumy w uszach, gdy są w ciszy. Dzieje się tak z powodu pojawiających się uszkodzeń narządu słuchu wskutek hałasu spowodowanego pracą lub słuchaniem muzyki zbyt głośno. Warto zadbać o swój słuch i nie narażać go na takie sytuacje, jak słuchanie bardzo głośnej muzyki zarówno w samochodzie, jak i przez słuchawki.

Osoby, które na co dzień borykają się ze stresami w pracy, mogą odczuwać dziwne dzwonienie w uszach. Ta dolegliwość pojawia się wtedy przeważnie wieczorem, po położeniu się do łóżka. Powoduje problemy z zaśnięciem, lecz nie pojawia się ból. Jeśli to stres jest przyczyną występowania szumów w uszach należy bezwzględnie wyeliminować ze swojego życia jego źródło i znaleźć czas na większą ilość odpoczynku, który pomoże organizmowi zregenerować się. Na problemy z zaśnięciem może pomóc także słuchanie muzyki, by przytłumić trochę szumy w uszach.

Miażdżyca jest podstępną chorobą, która powoduje zarastanie ścianek tętnic od środka złogami złożonymi z cholesterolu i lipidów. Krew musi przeciskać się przez wąskie korytarze, dlatego też pompowana jest z większą siłą. Gdy krew o wyższym ciśnieniu krąży w tętnicach położonych blisko skroni można odczuwać szumy w uszach. Pojawiają się one szczególnie po wysiłku fizycznym lub intensywnym dniu. Osoby, które podejrzewają u siebie nierównowagę gospodarki cholesterolowej, muszą koniecznie wykonać badania w kierunku stwierdzenia, czy grozi im miażdżyca. Przeważnie lekarze kierują pacjentów na badanie profilu lipidowego, które da rozpoznanie co do ilości cholesterolu w organizmie.

Nadciśnienie również powoduje problemy z szumami w uszach. Krew jest tłoczona przez tętnice z wyższym ciśnieniem, co objawia się szumem i pulsowaniem w głowie. Ponadto często osoby skarżą się na ból z tyłu głowy, nasilający się szczególnie przy wysiłku. Nadciśnienie, podobnie jak miażdżyca, to choroba podstępna, która może niszczyć organy wewnętrzne. Szczególnie narażone na niszczenie są oczy i nerki. Warto mieć w domu ciśnieniomierz i codziennie mierzyć swoje ciśnienie. Konsultacja z lekarzem jest wskazana jeśli przez kilka dni z rzędu ciśnienie krwi przekracza 140/90.

Ponadto szumy w uszach często mają miejsce po zakończonej antybiotykoterapii. Objawy te są uciążliwe przez kilka dni po odstawieniu leków. Antybiotykami, które powodują szum w uszach są gentamycyna oraz neomecyna. Szumy uszne mogą być również wywołane przez aspirynę czy inne leki z grupy przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Na występowanie szumów w uszach wpływ ma także nadczynność tarczycy. Choroba ta objawia się zwiększoną ilością hormonów tarczycowych w krwi, co powoduje pobudzenie układu krwionośnego w sposób zbyt intensywny. Krążenie wzmożone nazywa się krążeniem hiperkinetycznym. Szumy w uszach pojawiają się, gdy krew przepływa z dużo większym ciśnieniem przez tętnice blisko skroni. Osoby podejrzewające u siebie chorą tarczycę powinny jak najszybciej skonsultować swój stan z lekarzem. Dobrze dobrane leki pozwalają na komfortowe życie z tą chorobą i pozbycie się nieprzyjemnych szumów usznych.

Szumy uszne – zapobieganie

W przypadku szumów w uszach niezwykle ważna jest profilaktyka. Warto unikać przebywania w miejscach głośnych lub słuchania głośnej muzyki przez radio w samochodzie lub przez słuchawki. Koniecznie w swoim życiu trzeba zminimalizować stres i umieć oddzielić życie rodzinne od tego zawodowego. Komfort psychiczny jest bardzo ważny, dlatego też warto zadbać o odpoczynek. Niezwykle ważne są także okresowe badania, które mogą pomóc w szybkim zdiagnozowaniu potencjalnej choroby. W domu ponadto można z powodzeniem kontrolować swoje ciśnienie krwi lub poziom cukru.

Nigdy nie wolno bagatelizować problemu szumu w uszach i należy szukać do skutku przyczyny tego nachalnego dźwięku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =