Renowacja podłogi drewnianej – kiedy wykonać?

Podłoga wykończona drewnem będzie dobrze służyć przez wiele lat. Nie znaczy to jednak, że nie wymaga ona żadnej pielęgnacji – drewno z wiekiem niszczeje i nie wygląda już tak efektownie jak na samym początku. Ten wygląd da się jednak przywrócić dzięki odpowiednio przeprowadzonej renowacji.

Jak odnowić podłogę olejowaną?

Nie wszystkim podoba się mocno lakierowany parkiet, stąd popularność podłóg olejowanych, które wyglądają nieco inaczej. Różnica nie jest zresztą tylko w samym wyglądzie – olej głębiej wnika w strukturę drewna, przez co staje się ono lepiej zabezpieczone, dlatego jest to powszechnie stosowane rozwiązanie w kuchniach i łazienkach, gdzie drewniana podłoga jest szczególnie narażona na działanie wilgoci i tłuste zabrudzenia. Minusem olejowania jest krótsza trwałość – tak wykończoną podłogę trzeba częściej poddawać renowacji.

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie całej podłogi, koniecznie preparatem właśnie do drewna olejowanego. Niewielkie ubytki uzupełnia się specjalną masą, drobniejsze pęknięcia często same się zamykają pod wpływem wilgoci. Po oczyszczeniu i naprawieniu ubytków podłogę maluje się świeżą warstwą oleju. Renowację olejowanej podłogi warto przeprowadzać raz na rok, a nawet co pół roku, jeśli jest ona mocno eksploatowana. Ubytki najlepiej naprawiać, jak tylko się one pojawią – przy małych szkodach nie ma wiele pracy, ale gdy wada jest już poważna, lepiej do renowacji zawołać fachowca.

Jak wygląda renowacja podłogi lakierowanej?

Zniszczoną, lakierowaną podłogę można odświeżyć dokładnym myciem. Nie używa się do tego zwykłych detergentów, tylko dedykowane środki myjące do konkretnego rodzaju drewna, które nie szorują lakieru i nie niszczą jego warstwy. Po umyciu na oczyszczony lakier nakłada się preparat pielęgnujący. Lepszy efekt zapewni profesjonalna renowacja, która polega na tym, że podłogę najpierw się matowi, potem dokładnie odkurza i na koniec pokrywa dodatkową warstwą lakieru. Taka renowacja wymaga dużej wprawy, dlatego bezpieczniej będzie ją zamówić na Podlogizcharakterem.pl.

Bardzo skuteczną metodą na odnowienie drewnianej podłogi jest cyklinowanie. Zaleca się je przeprowadzać co 5-10 lat, w zależności od rodzaju drewna oraz intensywności użytkowania podłogi. Cyklinowanie wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, więc i w tym przypadku warto zlecić renowację podłogi profesjonalnej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + trzy =