Bezpłatny odbiór elektrośmieci – czy jest to możliwe?

Ogromna liczba elektroodpadów to zagrożenie dla środowiska. Zakazane jest więc wstawianie zużytego sprzętu elektronicznego do śmietnika – musi on trafić do utylizacji, czym zajmują się specjalne zakłady. Jak można to zrobić i ile kosztuje pozbycie się elektrośmieci?

Jakiego sprzętu nie wolno wyrzucać do śmietnika?

Za elektroodpady uważa się każde urządzenie zasilane prądem albo bateriami. Są to zarówno wielkogabarytowe urządzenia domowe typu pralka albo lodówka, jak i mniejsze sprzęty: laptopy, nawigacja GPS, drobne AGD, suszarki do włosów. Do elektrośmieci zaliczają się także zużyte baterie oraz świetlówki.

W elektronice użytkowej wykorzystuje się toksyczne gazy i szkodliwe dla zdrowia pierwiastki. Dopóki sprzęt jest sprawny i nieuszkodzony, są one bezpiecznie zamknięte w obudowie. Wystarczy jednak niewielkie pęknięcie, by do otoczenia trafiły na przykład związki ołowiu, rtęci czy kadmu, a skażenie nimi gleby oraz wody ma poważne konsekwencje. Ze względów bezpieczeństwa, elektroodpady muszą podlegać specjalnej segregacji, zaś osoby, które się do tych przepisów nie zastosują, muszą się liczyć z wysoką karą finansową. Prawidłową utylizacją elektrośmieci zajmuje się Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Gminne punkty zbiórki elektroodpadów

Za zbieranie elektroodpadów odpowiedzialna jest gmina, która musi przygotować punkt zbiórki dla osób chcących pozbyć się bezpiecznie zbędnego, starego sprzętu. Elektrośmieci przyjmowane są za darmo, ale właściciel musi je do punktu zbiórki dostarczyć na własny koszt – rzadko kiedy gmina sama zapewnia transport, poza tym taki objazd w celu odebrania śmieci z całego miasta organizowany jest rzadko, a nie każdy ma warunki do tego, by przechowywać zbędne urządzenie przez kilka tygodni.

Czy można pozbyć się elektrośmieci za darmo?

Sklepy z RTV i AGD też muszą przyjmować do siebie elektroodpady, ale jedynie w ramach usługi „jeden za jeden” – przykładowo, stara pralka zostanie odebrana tylko wtedy, kiedy klient kupi nową. Elektroodpad dostarcza się do sklepu na własną rękę, a jeśli zajmuje się tym sprzedawca, doliczana jest dodatkowa opłata za transport i wyniesienie sprzętu z domu.

Inną, dużo wygodniejszą opcją jest zamówienie odbioru elektrośmieci z domu. Zgłoszenia składa się przez internet, na odbiorydomowe.pl. Usługa jest darmowa, ale oddawany sprzęt musi być kompletny – nie wolno samodzielnie wymontowywać żadnych części. W ramach usługi zleceniodawca może liczyć na wyniesienie urządzenia z domu oraz transport, trzeba jednak wcześniej odłączyć oddawaną rzecz od instalacji i opróżnić jej wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =