Praca dla nauczyciela – najlepsze studia pedagogiczne

Praca w żłobku, przedszkolu, szkole czy innych placówkach opiekuńczych i edukacyjnych wymaga posiadania odpowiedniego przygotowania. Prawo jasno wskazuje na to, że osoby chcące podjąć zatrudnienie, muszą posiadać właściwe przygotowanie pedagogiczne, które zdobędą na studiach kierunkowych. Dlaczego warto postawić właśnie na pedagogikę? Gdzie można znaleźć po niej zatrudnienie?

Jeden kierunek, wiele specjalizacji

Pedagogika to jeden kierunek studiów, który kryje w sobie wiele różnych specjalizacji. Najpopularniejsza z nich to specjalizacja z zakresu nauczania wczesnoszkolnego oraz przedszkolnego. Absolwent może bowiem podjąć pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Co istotne, obecnie studia te można odbyć jedynie w trybie 5-letnim, uzyskując tytuł magistra. W czasie ich trwania studenci nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim uczestniczą w licznych zajęciach zarówno w przedszkolach, jak i w szkołach. Coraz większą popularnością cieszy się pedagogika wczesnodziecięca, przygotowująca do pracy w żłobku. Choć zgodnie z prawem nie trzeba kończyć studiów kierunkowych, aby podjąć tam zatrudnienie, to dyrektorzy placówek najczęściej wymagają od kandydatów posiadania przynajmniej tytułu licencjata. Inne specjalizacje, które najchętniej wybierają studenci, to:

  • pedagogika senioralna,
  • pedagogika społeczna i wspomagania rodziny,
  • pedagogika opiekuńczo-wychowawcza,
  • pedagogika resocjalizacyjna,
  • pedagogika zdrowia.

Gdzie można pracować po pedagogice?

Studia pedagogiczne dają wiele możliwości – ich absolwenci mogą pracować przede wszystkim w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Coraz częściej zatrudniani są również w placówkach opiekuńczych oraz edukacyjnych, działających zarówno jako instytucje budżetowe, jak i komercyjne. Obecnie pracy dla pedagogów nie brakuje, o czym dobitnie świadczą dane płynące z rynku. Oczywiście, ukończenie studiów to niejedyny warunek, jaki należy spełnić. Pracodawcy wymagają również od kandydatów posiadania doświadczenia zawodowego (praktyki obowiązkowe oraz dodatkowe można odbyć już w toku trwania studiów), a także chęci do pracy z dziećmi i młodzieżą. W zależności od wybranej specjalizacji, w pracy zawodowej czekają nas zupełnie inne wyzwania. Warto pamiętać, że pedagog musi być na bieżąco z aktualną wiedzą, w zakresie której pracuje. Ponadto często wymaga się od niego zdobywania kolejnych umiejętności, w czym pomocne mogą okazać się studia podyplomowe. Możliwości zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego jest naprawdę wiele – wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie (tu sprawdzają się pedagogika studia) oraz otwarty umysł i chęć do pracy.

Studia pedagogiczne – na co zwrócić uwagę?

Uczelni, w których można studiować pedagogikę, nie brakuje. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, wybierając odpowiednią. Przede wszystkim dowiedzmy się, jakie specjalizacje oferuje wybrana przez nas placówka. Duży ich wybór znajdziemy w Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych. Możemy tam odbyć studia pedagogiczne online, gdyż 50% zajęć odbywa się poprzez kanały komunikacji zdalnej. Studenci uczestniczą w zajęciach bez wychodzenia z domu, dzięki czemu na naukę mogą zdecydować się nawet osoby, mieszkające w innym mieście. Studia pedagogika online to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby pogodzić naukę z pracą zawodową – na przykład zdobywając pierwsze, bardzo cenne doświadczenia w placówkach edukacyjnych. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że nie jest obecnie możliwe przeniesienie studiów pedagogicznych do sieci – niektóre zajęcia, w tym o charakterze praktycznym, z oczywistych przyczyn muszą odbywać się stacjonarnie. Chcąc wybrać najlepsze studia pedagogiczne, a konkretnie specjalizację, warto zastanowić się, co tak naprawdę nas interesuje oraz co chcielibyśmy robić w przyszłości. Dla jednych atrakcyjna będzie praca z maluszkami, dla innych z trudną młodzieżą, a jeszcze inni doskonale poradzą sobie w pracy z osobami starszymi. Po wszystko, a także wiele więcej można robić właśnie po pedagogice.

https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/pedagogika/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =