Posadzka z żywicy epoksydowej w garażu z akcentem dekoracyjnym – jak ją przygotować?

Posadzki z żywicy epoksydowej to coraz popularniejszy wybór np. do przydomowych garaży. Są one trwałe, łatwe w utrzymaniu, a także odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto posadzki te mogą być wykonane w różnych kolorach i z akcentami dekoracyjnymi, co daje szerokie możliwości aranżacyjne. Przeprowadzenie takich prac nie jest skomplikowane. Wystarczy dobra farba do posadzek betonowych, podstawowe narzędzia i krótki poradnik, który opisuje najważniejsze etapy przygotowania podłoża w garażu.

1. Czyszczenie powierzchni

Przed rozpoczęciem aplikacji żywicy epoksydowej należy dokładnie oczyścić powierzchnię posadzki z wszelkich zabrudzeń, tłuszczu, oleju, farby i innych zanieczyszczeń. Trzeba również zeskrobać wszelkie nierówności, np. stare gipsy czy pozostałości zaprawy. Można do tego wykorzystać środki chemiczne, a także szlifierkę mechaniczną. Dzięki temu zapewnimy podłożu odpowiednią przyczepność.

2. Naprawa powierzchni

Jeśli na powierzchni posadzki występują ubytki lub pęknięcia, trzeba je naprawić przed aplikacją żywicy epoksydowej. W przypadku mniejszych ubytków można je wypełnić specjalnymi masami naprawczymi, natomiast większe uszkodzenia należy dobrze zaszpachlować. Całość warto jeszcze raz odpylić. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zastosować zaprawę cienkowarstwową w celu wyrównania powierzchni. Należy pamiętać, że musi być ona sucha przed kontynuowaniem pracy.

3. Aplikacja podkładu

Po przygotowaniu powierzchni należy nałożyć warstwę gruntującą, który pozwoli zwiększyć przyczepność żywicy oraz zniwelować ewentualne różnice w chłonności posadzki. Uwaga – dobra wiadomość! Na rynku dostępna jest farba do posadzek betonowych 2w1, zawierająca już grunt i warstwę nawierzchniową, co pozwala nieco przyspieszyć prace. Stosując taki produkt, trzeba pamiętać o odpowiednim połączeniu ze sobą obu komponentów, najlepiej wykorzystując do tego mieszadło wolnoobrotowe.

4. Aplikacja żywicy epoksydowej

Po nałożeniu podkładu epoksydowego i jego wyschnięciu można przejść do aplikacji żywicy. Malowanie powinno odbywać się zgodnie z instrukcją producenta, a w szczególności należy przestrzegać proporcji mieszania poszczególnych składników. W przypadku aplikacji z akcentem dekoracyjnym – np. kolorowymi płatkami, należy nakładać żywicę stopniowo na poszczególne fragmenty, a następnie sypać na nią płatki. Przykleją się one do powstałej powierzchni, trzeba tylko pamiętać o tym, by farba do posadzek betonowych była jeszcze mokra.

5. Aplikacja powłoki ochronnej

Po zakończeniu nakładania żywicy epoksydowej należy poczekać na jej całkowite utwardzenie, zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie można nałożyć warstwę powłoki ochronnej (np. dedykowany bezbarwny lakier), która zabezpieczy posadzkę przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem chemikaliów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =