Pobieranie krwi – jak przebiega?

Laboratoryjna analiza krwi jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych – pozwala nam się ona dowiedzieć o ogólnym stanie zdrowia, a także wykryć wiele chorób czy stanów zapalnych. Morfologia umożliwia nam pozyskanie dużej ilości istotnych medycznych informacji. Aby to było jednak możliwe, konieczne jest pobranie krwi. Dowiedz się więcej o przygotowaniu do niego oraz przebiegu całego procesu!

Jak często pobierać krew?

Powinniśmy pobierać krew w celu przeprowadzenia morfologii profilaktycznie raz w roku bądź częściej, w szczególności w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów – m.in. szybkiej utraty wagi, nadmiernego wypadania włosów, problemów z krzepnięciem krwi czy łamliwością kości.

Pobieranie krwi nie zabiera wiele czasu, natomiast wyniki można uzyskać zazwyczaj już po paru dniach. Cała procedura jest praktycznie bezbolesna, a laboratoryjna analiza pozwala na wykrycie niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza, zaburzeń odporności, a także wielu innych poważnych schorzeń, jak m.in. białaczka. Regularne pobieranie krwi pozwala na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak przebiega pobieranie krwi?

Krew pobierana jest pacjentowi znajdującemu się w pozycji siedzącej, chociaż w przypadku osób wrażliwych możliwe jest robienie tego także w pozycji leżącej. W zależności od badania, możliwe jest pobranie krwi żylnej, tętniczej bądź włośniczkowej.

Pobieranie krwi żylnej

Podczas pobierania krwi żylnej zwykle nakłuwa się żyłę w okolicy zgięcia łokciowego, chociaż jeśli jest to niemożliwe, wkłucie wykonuje się w żyle na grzbiecie dłoni czy stopy. Pacjent proszony jest o ułożenie wyprostowanej ręki, z dłonią zwróconą ku górze. Zanim jednak pielęgniarka wykona wkłucie, może założyć opaskę uciskową, zwaną stazą, i dezynfekuje miejsce pobrania krwi. Polecane jest także zaciśnięcie pięści, aby lepiej uwidocznić żyły.

Opaska uciskowa ułatwia cały proces pobierania krwi, pozwalając w szybki, łatwy sposób odnaleźć odpowiednie miejsce do wkłucia. Zarówno automatyczna staza uciskowa, jak i bezlatekstowa staza gumowa dostępne są na https://eplaster.pl/pl/c/Stazy-opaski-uciskowe/277.

Wkłuwana przez pielęgniarkę igła jest połączona ze specjalnym pojemnikiem, do którego zbierana jest krew. Cała procedura trwa kilka minut, a po jej zakończeniu próbka krwi trafia do laboratorium, gdzie dokonywana jest jej analiza.

Jak przygotować się do pobierania krwi?

Aby wyniki morfologii były wiarygodne, niezbędne jest przestrzeganie pewnych zasad – wynika to z faktu, że parametry krwi zmieniają się w zależności od m.in. pory dnia czy spożytego wcześniej posiłku. Dowiedz się, jak przygotować się do pobierania krwi.

Przed dniem pobrania krwi

Około 3 dni przed pobieraniem krwi należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, a także unikać spożywania alkoholu, palenia papierosów i stosowania innego rodzaju używek. Dzień przed badaniem nie należy znacząco zmieniać codziennych przyzwyczajeń, aczkolwiek warto stosować lekkostrawną dietę.

Pobieranie krwi należy wykonywać na czczo – to znaczy, że w dzień poprzedzający badanie ostatni posiłek powinien być zjedzony około 12-14 godzin przed procedurą. Zazwyczaj krew pobiera się rano, dlatego też kolacja powinna być lekka, a po niej nie możemy spożywać już niczego – nawet jeśli miałby to być kawałek jabłka czy kanapka. Ponadto, w tym czasie należy zrezygnować z picia herbaty oraz kawy.

Dzień pobierania krwi

Jeśli chodzi o poranek w dniu pobierania krwi, należy udać się do laboratorium na czczo, chyba że lekarz zaleci inaczej. Dodatkowo, jeśli na stałe przyjmujemy leki, warto pobrać krew jeszcze przed ich przyjęciem. Oprócz tego, najbardziej wiarygodne wyniki uzyskamy, jeśli przyjdziemy na miejsce i usiądziemy w poczekalni na około 15 minut – wynika to z faktu, że nawet niewielki wysiłek, taki jak spacer z domu, może wpłynąć na wyniki morfologii.

Czy przed pobieraniem krwi można pić wodę?

Tak, o ile będzie ona bez cukru i jakichkolwiek dodatków smakowych. Nasza krew zagęszcza się w nocy, gdy nic nie pijemy – z tego powodu pobranie krwi może być ciężkie. Pić wodę przed całą procedurą powinny także osoby o słabo zarysowanych żyłach, gdyż są one jeszcze mniej widoczne podczas lekkiego odwodnienia.

Ważne jest, aby pobieranie krwi odbywało się regularnie – dzięki temu możliwe jest sprawdzenie morfologii, poziomu cholesterolu czy cukru, pozwalając na wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Cała procedura jest niemal bezbolesna i trwa kilka minut. Co ważne, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować, aby wyniki badania krwi były wiarygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + trzy =