Po jakich zabiegach będą potrzebne kule ortopedyczne?

Ważne jest, aby po zabiegu zacząć chodzić tak szybko, jak to możliwe. Zanim jednak nasza noga będzie całkowicie sprawna, będziemy potrzebować wsparcia podczas chodzenia. Kule ortopedyczne są doskonałym wyborem po urazie lub operacji, jeśli potrzebujemy pomocy w utrzymaniu równowagi i stabilności. Sprawdzą się one również wtedy, gdy nasza noga jest trochę słabsza lub boli. A po jakich zabiegach będą nam potrzebne kule ortopedyczne? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!

 

Rodzaje kul ortopedycznych

Aby kule ortopedyczne były wygodne w użyciu, powinny być one odpowiednio dopasowane do ich użytkownika. W tym celu należy przeanalizować indywidualną sytuację pacjenta – jego kondycję oraz zabieg, który przeszedł, etap rehabilitacji, jak i własne preferencje. Pierwszą rzeczą, o której musimy zdecydować, jest rodzaj kul ortopedycznych.

Kule łokciowe wyróżniają się lekkością oraz poręcznością, dzięki czemu zapewniają bardzo dobrą stabilizację i odciążają nogę po operacji. Są łatwe do użycia podczas wchodzenia po schodach czy poruszaniu się po nierównych powierzchniach. Warto jednak pamiętać, że wymagają większej siły w górnej części naszego ciała. Drugim rodzajem są kule ortopedyczne pachowe. Są one odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które posiadają dysfunkcję przedramienia czy ręki.

Każdy z rodzajów kul charakteryzuje się odmiennymi zaletami, więc powinniśmy dobrze przeanalizować naszą sytuację oraz preferencje, aby podjąć odpowiedni wybór. Na szczęście oferta kul ortopedycznych eplaster.pl prezentuje wysokiej jakości produkty, dlatego każdy pacjent znajdzie wśród niej coś dla siebie.

 

Kule ortopedyczne – kiedy są niezbędne?

Nie brakuje sytuacji, które mogą poskutkować koniecznością używania przez nas kul ortopedycznych. Są one doskonałym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy odciążenia dolnej kończyny, gdyż uległa ona zwichnięciu, skręceniu czy złamaniu. To również wsparcie podczas rehabilitacji po różnych operacjach. Poniżej przedstawiamy niektóre z zabiegów, po których potrzebne są kule ortopedyczne.

 

Artroskopia kolana

Artroskopia kolana to zabieg, który wskazuje się w sytuacji, gdy pacjent doznał urazu łąkotki bądź stawu kolanowego. Wykonuje się go również w przypadku wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów czy zmian zwyrodnieniowych. Może przynieść ulgę także osobom, które zmagają się z bólami kolana o niewyjaśnionym pochodzeniu.

Rehabilitacja po takim zabiegu jest niezbędna – ma ona wzmocnić mięśnie, przyspieszyć regenerację tkanek i tym samym pomóc powrócić do stanu pełnej sprawności fizycznej. W jej trakcie nie powinniśmy przeciążać nogi, dlatego też pacjent powinien się poruszać przy pomocy kul ortopedycznych. Trwa to od dwóch do trzech tygodni.

 

Endoprotezoplastyka biodra

Endoprotezoplastyka biodra, która jest również znana jako endoplastyka, to zabieg, podczas którego zastępuje się chorą tkankę chrzęstną oraz kość biodra sztuczną protezą. Jest ona konieczna w przypadku pacjentów zmagających się z rozwiniętym reumatoidalnym zapaleniem stawów czy zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi. To także rozwiązanie stosowane, gdy doszło do złamania kości udowej i pojawiły się trudne do leczenia powikłania.

Endoplastyka to poważna operacja, która wymaga rehabilitacji – tylko dzięki niej pacjent może odzyskać sprawność fizyczną. Pierwsze jej etapy zawierają czynności mające między innymi wzmocnić mięśnie oraz zwiększyć ruchomość stawu. Następnie podejmuje się naukę chodu – wykorzystuje się do tego balkoniki rehabilitacyjne. W kolejnej fazie rehabilitacji przychodzi jednak czas na kule ortopedyczne – oferują one wsparcie przez kilka następnych tygodni.

 

Kiedy jeszcze warto używać kul ortopedycznych?

Kule ortopedyczne wykorzystuje się jednak nie tylko po operacjach czy zabiegach wymagających rehabilitacji. Są one również doskonałym rozwiązaniem dla osób w podeszłym wieku, które potrzebują wsparcia w chodzeniu. W ich przypadku warto zdecydować się na kule ortopedyczne z zabudowaną, zamkniętą obejmą, gdyż zapewniają one, że pacjent nie upadnie, nawet jeśli nie trzyma się rękojeści. Choroby reumatyczne także są wskazaniem do używania wsparcia w postaci kul.

Urazy dolnej kończyny, takie jak złamanie lub skręcenie, również wymagają odciążenia nogi podczas procesu gojenia. Kule ortopedyczne są wymagane także, jeśli nastąpiło zerwanie więzadła w kolanie. Warto z nich korzystać, jeśli pojawi się ból oraz trudność z chodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 17 =