Pellet czy ekogroszek. Który z kotłów wybrać?

Kwestia wyboru odpowiedniego ogrzewania do naszego domu to istotna kwestia, zwłaszcza w naszym klimacie. Wybierając odpowiedni system grzewczy należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Jaki rodzaj ogrzewania będzie najkorzystniejszy dla naszego domu i który pozwoli nam zaoszczędzić? Dużą popularnością cieszą się kotły na pellet i na ekogroszek. Co sprawia, że Polacy tak chętnie je kupują? Czy możliwe jest dofinansowanie przy wymianie pieca na nowy? Podpowiadamy!

Kocioł na pellet – wygoda i ekologia na co dzień!

Kotły na pellet to popularne źródło ogrzewania domu. Świetnie sprawdza się zarówno w nowych, dobrze ocieplonych budynkach, jak i w tych starszych. Warto podkreślić, że pellet jest odnawialnym źródłem energii, dzięki czemu jest również ekologiczny. To sprasowane odpady drzewne takie jak wióry czy trociny, które zostawiają przy spalaniu minimalną ilość popiołu (który na dodatek można wykorzystać jako nawóz). Wysoka energetyczność paliwa sprawia, że jest to relatywnie tani sposób ogrzewania domu. W porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym czy olejowym możemy zaoszczędzić rocznie nawet kilka tysięcy złotych. Kocioł na pellet nie wymaga też dużo pracy – możemy sterować nim nawet za pomocą smartfona! Potrafi się automatycznie się rozpalać i wygaszać nie wymagając od nas dużego zaangażowania. Wygodne, prawda?

Kocioł na ekogroszek – ekonomiczny sposób na ogrzanie domu

Kotły na ekogroszek to nowoczesne i ekologiczne urządzenia spełniające najwyższe normy 5 klasy i Ecodesign. Krzywdzące jest stwierdzenie, że nowoczesny kocioł na ekogroszek jest urządzeniem w znacznym stopniu zanieczyszczającym środowisko. Nowoczesne kotły na ekogroszek mają podobne normy emisyjne jak kotły pelletowe. Nie przyczyniają się do pogorszenia stanu klimatu. Nowoczesny kocioł na ekogroszek świetnie sprawdzi się w dużych, słabiej ocieplonych starszych domach np. z lat osiemdziesiątych. Dzięki wysokiej energetyczności ekogroszku nietrudno ogrzać własne cztery kąty, a na dodatek – zgromadzić oszczędności w naszym portfelu.

Kocioł na pellet czy ekogroszek?

Który z kotłów wybrać? Koszty użytkowania obu z nich są podobne. Oba urządzenia są też dużo wygodniejsze w użytkowaniu niż kotły zasypowe. Z podobieństw łączących oba urządzenia ( spełniających wymagania 5 klasy i Ecodesign) są zbliżone poziomy emisji zanieczyszczeń w spalinach. Gdyby obecnie wymienić wszystkie kotły zasypowe na pelletowe kotły automatyczne i kotły na ekogroszek (spełniające obowiązujące wymagania) to emisja zanieczyszczeń zostałaby obniżona o około 90 procent! To z kolei, jak wiadomo, przełożyłoby się na jakość powietrza.

Co istotne, obecnie można uzyskać dofinansowanie z programu “Czyste powietrze” na wymianę starego nieekologicznego pieca węglowego na nowoczesny kocioł automatyczny (przy czym na kotły na węgiel uzyskanie dotacji będzie możliwe do końca roku). Szukając odpowiedniego urządzenia warto poprosić o pomoc specjalistów. Mamy na polskim rynku firmy zajmujące się tematyką ogrzewania od lat. Przykładowe kotły na pellet i ekogroszek można znaleźć na stronie https://www.defro.pl/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × jeden =