Pelargonie – uprawa i pielęgnacja

Smutne, szare tarasy i balkony nie są najlepszą ozdobą naszego domu lub mieszkania. Dla tych, którzy chcą zadbać o tę przestrzeń i wprowadzić w nią kolorowe elementy został stworzony ten artykuł! Głównym tematem są pelargonie, czyli kolorowe kwiaty tworzące wielobarwne kurtyny. Dzięki nim łatwo zadbać o estetyczny wygląd balkonu, tarasu czy altany. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich klimacie i glebie najlepiej rosną, jak je podlewać oraz czy wielkość donicy ma znaczenie.

Pelargonie a wielkość donicy

Wielkość donicy w przypadku uprawy pelargonii jest niezwykle ważna. Zadbanie o jej odpowiedni rozmiar spowoduje, że roślina będzie rosła poprawnie i będzie mogła rozkwitać na coraz większą. Powinno się więc wybierać takie pojemniki o średnicy przynajmniej 20-25 cm. Pod spodem powinny znajdować się dziury, którymi nadmiar wody będzie mógł wydostać się ze środka. Korzenie nie będą zbyt wilgotne, a cała sadzonka nie będzie gniła.

W jakiej glebie uprawiać pelargonie?

Oprócz wielkości donicy należy zadbać również o jej wypełnienie. Gleba, w jakiej pelargonie rosną najlepiej powinna być wysoko przepuszczalna i próchnicza. Można zdecydować się również na torf o podobnych właściwościach. Taka gleba wpłynie na odprowadzenie nadmiaru wody (i właśnie dlatego tak jak opisywaliśmy wyżej warto zadbać o donicę z dziurami). Ph podłoża powinno oscylować w granicach 6,2-7,2.

Otoczenie pelargonii

Aby pelargonie prawidłowo się rozwijały należy zadbać o odpowiedni dla nich klimat. Najlepiej rosną w miejscach mocne nasłonecznionych i w ciepłym klimacie. To właśnie dlatego najlepiej umieścić się od południowej strony domu lub mieszkania, czyli np. na tarasie lub balkonie zwróconych w stronę południa. Jeśli nie ma takiej możliwości można zdecydować się na półcień. Niestety, ale pelargonie nie rosną w miejscach mocno zacienionych i nie należy ich w takich umieszczać.

W przypadku występowania mocnych podmuchów wiatrów należy podwiązać długie pędy zabezpieczając je tym samym przed złamaniem.

Pielęgnacja pelargonii

Pelargonie są roślinami, które wymagają częstego podlewania. Należy zadbać, aby nie dopuszczać do przesuszania rośliny. W upały należy podlewać je dwa razy dziennie rano i wieczorem. W pozostałe dni wystarczy raz dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 14 =