Okna do domu – dlaczego warto je wymienić i jakie mamy możliwości?

Okna dają nam widok na świat, ale oferują o wiele więcej. W rzeczywistości różne style okien mają różne wady i zalety. Począwszy od kształtu, poprzez ilość zapewnianej przez nie wentylacji, a skończywszy na niezwykle istotnym czynniku kosztów. Jest wiele kwestii, o których należy pamiętać przy wyborze stylu okien. Naturalne światło jest popularną cechą sprzedaży domów, więc dokonanie mądrego wyboru przy wyborze okien może być świetnym zwrotem z inwestycji. Niezależnie od tego, czy budujesz, czy przebudowujesz, wybierz takie typy okien, które spełniają Twoje potrzeby w zakresie izolacji, oświetlenia, funkcji i ceny.

Okna dachowe i ich rodzaje

Zainstalowanie okien dachowych może zdziałać cuda, wprowadzając naturalne światło tam, gdzie nie można zainstalować konwencjonalnych okien. Okna dachowe to elementy architektoniczne, które montuje się w dachu, aby wpuścić światło do przestrzeni poniżej. Przybierają wiele kształtów i konfiguracji i mogą być wykonane z aluminium, drewna lub PVC. Świetliki dachowe to okna montowane w dachu. Mogą leżeć na równi z linią dachu lub lekko od niej odstawać. Dostępne są modele z różnych materiałów. Niektóre z nich są otwierane ręcznie, podczas gdy inne mogą być sterowane za pomocą paneli na ścianie lub pilota.

Okna stałe, które podążają za linią dachu są zazwyczaj znane właśnie jako świetliki. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku przebudowy poddasza lub domów „półtorapiętrowych”, które stają się coraz bardziej popularną opcją. Świetliki dachowe są coraz częściej spotykane w domach szeregowych z dobudówkami z boku, zapewniając światło w głębi planu. Oferują większe możliwości wprowadzenia maksymalnej ilości światła i pomagają uzyskać złudzenie dodatkowej wysokości w dobudówkach z płaskimi dachami.

Dlaczego warto wymienić okna w domu?

Nowe okna są zwykle instalowane, gdy właściciel domu chce zmienić rozmiar lub kształt obecnego otworu okiennego i umieścić zupełnie nowe okno w jego miejsce. Dużą zaletą nowych okien jest to, że masz możliwość całkowicie zmienić wygląd swojego domu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Innym powodem jest chęć poprawy termoizolacji budynku. Kolejnym powodem może być redukcja hałasu, szczególnie gdy w naszej okolicy z różnych powodów jest głośno. Wymiana okien może wiązać się także z chęcią zastosowania lepszych rozwiązań i technologi jeśli chodzi o zabezpieczenia przed włamaniami lub uszkodzeniami.

Okna do domu – trendy rynkowe

Świadomi wartości konsumenci nie są już zniewoleni standardowymi, grubymi, białymi, syntetycznymi ramami okien. Aby zadowolić nabywców o ograniczonym budżecie, niektórzy producenci tworzą okna winylowe z wykończeniem z laminatu drewnianego. Dostępne są również ramy kompozytowe – niektóre wykonane z włókna szklanego, inne z połączenia drewna i plastiku.

Jednocześnie drogie okna z litego drewna stają się niszą rynkową. Nowe kolory, zwłaszcza w przypadku zewnętrznej części okna, oferują więcej możliwości aranżacyjnych. Wykorzystanie koloru czarnego do uwydatnienia okien na fasadzie dodaje zarówno głębi jak i wizualnego zainteresowania. Inny trend: instalowanie okien bez szprosów, pionowych i poziomych kratek, które sprawiają, że pełna tafla szkła wygląda jak podzielona na części, w stylu kolonialnym. Właściciele domów zdecydowanie dążą do maksymalizacji powierzchni szklanej i uzyskania bardziej współczesnego wyglądu. To daje klientowi poczucie otwartości z dużą ilością charakteru.

Więcej artykułów o drzwiach i oknach do domu znajdziesz na: https://mieszkamywdomu.pl/budowa-remont/drzwi-okna/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − trzynaście =